Prezident USA Joe Biden oznámil, že Spojené státy budou mít dostatek vakcíny pro všechny dospělé do konce května. Informuje o tom BBC.
Biden původně slíbil Američanům vakcínu do konce července, nyní svůj ambiciózní plán o dva měsíce zkrátil. „Před třemi týdny jsem ohlásil, že budeme mít dostatek vakcín pro všechny naše občany do konce července. Nyní, když masivně navyšujeme výrobu, jej budeme mít do konce května,“ řekl. Prezident uvedl, že vakcinace musí zrychlit a že lidé se musí přesvědčit, aby se nechali očkovat. „Potřebujeme vakcinátory. Lidi, kteří budou vpichovat injekce do paží. Do milionu amerických paží,“ řekl také.
Neznamená to ovšem, že všichni Američané budou do konce května proočkováni, samotný proces bude trvat déle. V USA nyní lékaři podají zhruba 1,74 milionů vakcín denně, aspoň jednu dávku už dostalo přes 15 procent populace.
Biden oznámil, že farmaceutický koncern Merck, který původně chtěl vyvinout svoji vlastní vakcínu ale pak od toho upustil, bude nyní pomáhat s výrobou očkovací látky Johnson&Johnson. Jednodávková vakcína před pár dni dostala v USA zelenou a příští týden by ji měla schválit i Evropská léková agentura (EMA), brzy bude tedy dostupná i v Evropě. Merck vyrábí například i lék s účinnou látkou ivermektin. Tento původně veterinární přípravek se v některých zemích (včetně ČR) nyní experimentálně zkouší i jako nadějná léčba covidu-19.
Některé státy USA už otevírají
Prezident zároveň varoval, že pandemie ještě zdaleka není u konce a apeloval na lidi, aby byli opatrní. Vědce zneklidňují nové, nakažlivější varianty koronaviru, které mohou vyvolat čtvrtou vlnu epidemie. Některé státy USA už nyní rozvolňují opatření, aby oživily ekonomiku. A ačkoliv čísla nově nakažených začala od 8. ledna strmě klesat (ze 300 nově pozitivních denně spadla na přibližně 68 tisíc), pokles se před několika dni zpomalil, což experty děsí.
Od 10. března rozvolňuje opatřeí stát Texas. Guvernér Greg Abbott už zrušil povinnost nosit na veřejných místech roušky. „Je čas, abychom Texas už stoprocentně otevřeli. Příliš mnoho malých živnostníků nemá jak splácet své účty. To musí skončit,“ řekl. Tím si vysloužil velkou kritiku místní Demokratické strany, která jeho krok označila za bláznivý. Některé státy se ale k Texasu přidaly a rozvolňují rovněž. V Mississippi se rovněž ruší roušky, v Michiganu se otevírají restaurace a ruší se limity na velká setkání, stejně tak v Jižní Karolíně. V Chicagu se otevírají školy, některé restrikce rozvolňuje též San Francisco.