Alexej Navalnyj, jeden z nejhlasitějších odpůrců ruského prezidenta Vladimira Putina, zůstává v kómatu. Minulý čtvrtek s ním muselo kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu nouzově přistát letadlo a z letiště byl převezen do nemocnice v Omsku. Odtud byl později na žádost svého týmu letecky transportován do Berlína. Němečtí lékaři podpořili verzi o otravě, kterou brzy po Navalného hospitalizaci zveřejnila na Twitteru jeho mluvčí Kyra Jarmyšová.
Podle serveru deníku The Guardian našli lékaři v jeho těle stopy po otravě inhibitorem cholinesterázy – chemikálie využívané coby pesticidu v zemědělství i jako nervově paralytické látky.
Podle mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova jsou všechna obvinění proti ruskému prezidentovi „prázdným tlacháním“. Rusko odmítá možnost zahájení trestního stíhání do okamžiku, kdy bude identifikována konkrétní látka, kterou byl Navalnyj otráven. To se lékařům z berlínské nemocnice Charité podle Guardianu zatím nepodařilo.
Ruský opoziční předák je léčen atropinem, protijedem, který byl v minulosti podáván také obětem útoku novičokem. Mluvčí kancléřky Angely Merkel už v pondělí uvedl, že „existuje podezření, podle kterého byl pan Navalnyj otráven. Ne že se otrávil sám, ale že byl otráven někým. A z nedávné ruské historie bohužel jeden či dva případy takových otrav známe.“ Jednalo se zřejmě o odkaz na případ Alexandra Litviněnka z roku 2006 a Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury v roce 2018.
Navalného stoupenci podle Guardianu obvinili Rusko ze snahy ohrozit aktivistův život zdržováním jeho převozu do Německa. Podle kancléřky Merkelové a jejího ministra zahraničí Heiko Maase je třeba najít viníky, kteří „musejí nést plnou zodpovědnost.“ V případě potvrzení otravy varovaly před zhoršením vzájemných vztahů s Ruskem i Spojené státy.