Se stále rychlejším očkováním se Spojené státy každým dnem blíží ke kýženému momentu dosažení kolektivní neboli „stádní“ imunity. Analýza CNN dle federálních dat spočítala, že ta chvíle může přijít už letos v létě, možná i dříve.
Kolektivní imunita je stav, ve kterém se koronavirus už nebude mít jak se přirozeně šířit, protože většina lidí už nemoc buď prodělala, nebo má vytvořené protilátky. Za poslední týden se podle Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) v USA v průměru naočkovaly 2 miliony lidí denně. V tuto chvíli je proočkováno 28 milionů Američanů, tedy zhruba 8 % populace. Už tohle číslo by k vytvoření kolektivní imunity do léta zřejmě stačilo, ale další faktory naznačují, že vysvobození může přijít ještě dříve. Někteří lidé jsou totiž proti koronaviru přirozeně imunní.
Pravda je, že práh kolektivní imunity se dnes spíše odhaduje. Podle některých vědců, jako je přední americký epidemiolog Anthony Fauci, by měl být dosažen, když bude imunní 70-85 % populace. A pokud by vakcinace pokračovala dál stejným tempem za použití dvou vakcín (Pfizer/BioNTech a Moderna), bylo by 70 % občanů USA proočkovaných do půlky července a 85 % v polovině září. Jenže už v následujícím týdnu se zřejmě do USA dostane vakcína Johnson&Johnson a společnost už slíbila, že v první polovině roku dodá do Ameriky 100 milionů dávek. Což by mohlo celý proces výrazně urychlit.
CDC navíc odhaduje, že čtvrtina Američanů už nemoc covid-19 prodělala, což znamená, že chráněná může v tuto chvíli být už téměř třetina.
Stále noste roušky
Odborníci ale i tak upozorňují na nebezpečí nových mutací koronaviru, proti nimž mohou být vakcíny méně účinné. Nakažlivější varianty mohou proces vytváření stádní imunity zbrzdit. CDC tento týden varovala, že ačkoliv čísla nakažených klesají, nesnižují se tak strmě, jak by se mohlo očekávat. Některé státy už nyní rozvolňují protipandemická opatření a je otázka, co to s vývojem pandemie udělá. K 5.3. bylo v USA nově pozitivních 65 682 lidí.
Experti také varují Američany, že i po vakcinaci nemohou očekávat, že se rychle vrátí „k roku 2019„. Epidemiolog Aaron Richterman radí, aby se očkovaní lidé stýkali pouze v malých skupinách s dalšími očkovanými a stále na veřejnosti nosily roušky. Některé státy však, jako například Texas a Mississippi, už povinnost roušek ruší.