Tisíce lidí v Británii, ale i na severu Evropy mohly v neděli 28. února pozorovat na noční obloze zářící kouli, strmě se řítící k zemi. Teprve nyní se podařilo najít úlomky vzácného meteoritu. Vědcům může pomoci odpovědět na otázky vzniku života na zemi. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Několik úlomků meteoritu spadlo přímo na příjezdovou cestu před domem ve Winchcombe v Gloucestershiru. Majitel domu, který si přál zůstat v anonymitě, zvláštní nález ohlásil. Vědce nález doslova šokoval: jedná se totiž o jeden z nejvzácnějších kousků nebeského tělesa, jaký kdy na zemský povrch dopadl. Nalezený meteor je nejen první po třiceti letech, který se našel ve Velké Británii, ale je to také vůbec první nález, který vznikl z uhlíkatého chondritu. Materiálu zřejmě starého bezmála pět miliard let, který byl podle vědců klíčovým komponentem ke vzniku sluneční soustavy.
„Uhlíkaté chondrity jsou velmi vzácné. Obsahují jednoduché organismy a aminokyseliny, v některých najdeme i minerály vzniklé z vody. Takže ano, tyto ingredience nám pomohou pochopit vznik obyvatelné planety typu Země,“ řekl BBC Ashley King z Přírodopisného muzea v Londýně. Podle něj se doposud v Anglii nic podobného nenašlo.
Jedním z prvních vědců, kteří meteorit na příjezdové cestě uviděli, byl Richard Greenwood z londýnské Open University. „Koukl jsem se do plastového sáčku, kam ho nálezce uložil, a rozklepaly se mi nohy. Bylo to neuvěřitelné. Je to opravdu vzácný meteorit,“ řekl Greenwood. Oblast začali prohledávat další vědci, kteří brzy našli další úlomky. Celkově se našlo zhruba 300-400 gramů materiálu. „Vypadají jako kusy spálených briket z grilování. Je to jedna z nejkrásnějších věcí, jakou jsem kdy viděla,“ uvedla Greenwoodova kolegyně, profesorka Monica Grady. Většina z nálezů skončila v Přírodopisném muzeu.
Ze všech zhruba 65 tisíců meteoritů, co kdy spadly na Zemi, bylo jen 1206 pozorováno očitými svědky, a pouze 51 z nich vzniklo z uhlíkatého chondritu. „Je to součást sluneční soustavy, materiál, který je nejméně čtyři a půl miliardy let starý. Vůbec se nezměnil od doby, kdy planety ještě vůbec neexistovaly. Díky němu pochopíme, jak vypadala sluneční soustava před samotným vznikem planet,“ řekla profesorka Sara Russell z muzea. Lidé, kteří pád meteoru sledovali na vlastní oči, jej popsali jako „obří ohňostroj“.
Místní mají hledat další meteority. Bez magnetů!
Poslední meteorit nalezený v Británii spadl k Zemi v roce 1991 ve vesnici Glatton poblíž Peterboroughu. Na své zahradě jej objevil Arthur Pettifor, když sázel cibule, šlo o deset centimetrů velký kámen.
Vědci apelují na obyvatele Winchcombe, aby byli všímaví: je pravděpodobné, že úlomků meteoru se v okolí schovává víc. Místní by si měli všímat předmětů, co vypadají jako malé černé kameny, stejně jako hromádek zčernalého prachu. Případný objekt by měli vyfotografovat a poslat GPS souřadnice nálezu. K meteoritům se nesmí přiblížit nic magnetického, to by mohlo zničit všechny informace, které v sobě tito němí svědkové vzniku života ve vesmíru skrývají.