Lidé nejsou jediným druhem, který čelí možné hrozbě nového koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Studii, která odhaluje potenciální hostitele nového typu koronaviru, provedli na University of California.
V nové studii analyzovali vědci hlavní receptor (ACE2), který používá SARS-CoV-2 k vazbě a vstupu do buněk, u 410 druhů obratlovců, včetně ptáků, ryb, obojživelníků, plazů a savců. Mezi zkoumaná zvířata patřily i ohrožené druhy jako jsou lidoopy a primáti starého světa. Ukázalo se, že mnoho z nich je potenciálně citlivých k infekci novým koronavirem.
Mezi vysoce náchylné k infekci patří například gorila nížinná, orangutan sumaterský, ale i mořští savci, jako jsou plejtvákovci šedí.
„Předpokládá se, že u zvířat se všemi 25 aminokyselinovými zbytky odpovídajícími lidskému proteinu je nejvyšší riziko, že se skrz receptor ACE2 nakazí SARS-CoV-2,“ uvedla postdoktorandka v UC Davis a první autorka studie Joana Damas. „Předpokládá se, že se riziko sníží, čím více se zbytky vazebných látek ACE2 liší od lidí.“
Mezi velmi ohrožené druhy, které jsou vysoce náchylné k infekci patří například gorila nížinná, orangutan sumaterský, ale i mořští savci, jako jsou plejtvákovci šedí.
U domácích zvířat jako jsou kočky, skot a ovce, bylo zjištěno střední riziko a u psů, koní a prasat nízké riziko vazby ACE2.
Kvůli možnosti přenosu nemoci z člověka na zvířata a naopak, posílily instituce včetně Národní zoo ve Washingtonu a Zoo v San Diegu (které přispěly ke studiu genomického materiálu) programy na ochranu zvířat i lidí.