Kanadští vědci objevili, které bakterie žijící ve střevech našemu imunitnímu systému pomáhají bojovat s rakovinnými nádory a jak to vlastně dělají. Tento objev může pomoci odhalit, proč v některých případech imunoterapie (cílená léčba, která využívá imunitu organismu a její zeslabení nebo zesílení k léčbě nemocí) funguje a v některých ne.
Nedávné studie poskytly silné důkazy o tom, že střevní mikrobiota může pozitivně ovlivnit protinádorovou imunitu a zlepšit účinnost imunoterapie při léčbě některých druhů rakoviny. To, jak to bakterie dokázaly, ale zůstalo nepolapitelné. „Navázali jsme na tuto práci a ukázali jsme, že určité bakterie zvyšují schopnost T-buněk, tedy tělních imunitních vojáků, kteří útočí a ničí rakovinné buňky,“uvedl ředitel International Microbiome Centre Dr. Kathy McCoy, PhD.
Vědci zjistili, že tyto bakterie produkují malou molekulu, zvanou inosin. „Inosin interaguje přímo s T-buňkami a spolu s imunoterapií zlepšuje účinnost této léčby, v některých případech ničí všechny buňky kolorektálního karcinomu,“ uvedl Dr. Lukas Mager, MD, PhD.
Výzkum ukázal, že u myší infikovaných specifickými bakteriemi se nádory drasticky zmenšily. U subjektů, které prospěšné bakterie nedostaly, imunoterapie neměla žádný účinek.
Výsledky publikované v Science ukazují, že kombinace imunoterapie se specifickou mikrobiální terapií zvyšuje schopnost imunitního systému rozpoznávat a napadat rakovinné buňky u některých melanomů, močového měchýře a kolorektálního karcinomu.
Dalším krokem v této práci bude studium tohoto zjištění u lidí.