Modré, zelené či hnědé… Vliv na vaši barvu očí má dle nové studie více genů, než se myslelo. Vědci identifikovali 50 nových genů, které jsou zodpovědné za barvu očí. Informuje o tom server ScienceDaily.
Za barvu očí je zodpovědná duhovka, respektive množství melaninu přítomného v pigmentovém epitelu duhovky. Množství melaninu je větší u hnědých očí. Evropské populace a populace s evropským původem mají největší rozmanitost barev duhovky – od nejsvětlejší modré po nejtmavší hnědou.
Studie zahrnující genetickou analýzu desítek tisíc lidí ukazuje, že z genetického hlediska je barva lidských očí mnohem složitější, než se dříve myslelo. Za studií, jež se objevila v Science Advances, stojí mezinárodní tým vědců vedený King’s College London a Erasmus University Medical Center Rotterdam.
Studie je doposud největší svého druhu. Zahrnuje genetickou analýzu téměř 195 tisíc jedinců z Evropy i Asie. Vědcům se podařilo identifikovat 50 nových genů mající vliv na barvu očí.
Studie se zakládá na předchozím výzkumu, kdy vědci identifikovali 12 genů spojených s barvou očí. Věřili však, že je jich mohem více. Dříve se myslelo, že na barvu očí má vliv pouze jeden nebo dva geny, s tím, že hnědé oči by byly dominantní k modrým.
Studie pomůže při porozumění očním nemocím
„Zjištění jsou vzrušující, protože nás přivádějí o krok blíže k porozumění genům, které způsobují jeden z nejpozoruhodnějších rysů lidských tváří, který mystifikoval generace v celé naší historii,” uvádí pro ScienceDaily spoluautor Dr. Pirro Hysi z King’s College London. Dodává, že studie pomůže lepšímu porozumění mnoha nemocím, o kterých víme, že jsou spojeny se specifickými úrovněmi pigmentace. Například oční choroby jako je pigmentový glaukom a oční albinismus.
Zjištění jasně ukazují, že barva očí je geneticky velmi složitý lidský rys, podobně jako barva vlasů a pleti. Vědci také zjistili pozoruhodnou genetickou shodu mezi barvou očí u Asiatů, která se pohybuje v různých odstínech hnědé a barvou očí Evropanů.