Nový výzkum ukazuje, že cvičení během těhotenství je prospěšné pro nenarozené dítě. Mohlo by výrazně snížit riziko rozvoje cukrovky a jiných metabolických poruch později v životě. Zatím byla provedena pouze studie na myších. Pokud by se ukázalo, že tento nález platí i u člověka, mohlo by to pomoci odvrátit pandemii chronických onemocnění ve stárnoucím světě.
Představte si, že těhotná žena přijde od doktora domů běžně nejen se snímkem ultrazvuku, ale také se cvičebním programem. I tak by mohla vypadat budoucnost. Dle nového výzkumu by totiž cvičení během těhotenství mohlo významně snížit šance dětí na rozvoj cukrovky a dalších metabolických onemocnění později v jejich životě.
„Je známo, že většina chronických onemocnění, o kterých dnes mluvíme, má fetální původ. To znamená, že špatný zdravotní stav rodičů před těhotenstvím a během těhotenství má negativní důsledky pro dítě,“ uvedl výzkumný pracovník Zhen Yan pro server Neurosciencenews.com, který o této studii informoval. Ví se také, že cvičení během těhotenství pomáhá snižovat riziko komplikací v těhotenství a předčasného porodu.
Vědci proto navázali na předchozí výzkum na myších, který ukázal, že pravidelné cvičení obézní samičky před a během březosti může ochránit potomka před časným nástupem cukrovky. Yana zajímalo, zdali tyto výhody přetrvávájí po celý život potomků.
Průběh studie
Během studie byla část dospělých myší krmena běžným krmením, a to jak před, tak během březosti. Část pak byla krmena stravou bohatou na vysoký obsah tuku. Některé myši z druhé skupiny navíc měly přístup během březosti i k běhacímu kolečku.
Výsledky ukázaly, že jak samci, tak samice, kteří byli krmeni stravou s vysokým obsahem tuku, mohli své potomky predisponovat k metabolickým poruchám. Zejména samčí mláďata od matek z této skupiny, které neměly přístup k běhacímu kolečku, měla v dospělosti mnohem vyšší pravděpodobnost rozvoje vysoké hladiny cukru v krvi a dalších metabolických problémů.
Foto: Unsplash
Pro lepší porozumění se vědci podívali na metabolismus dospělých potomků, ale také na epigenetické modifikace DNA, tedy takové, které nejsou způsobeny změnou nukleotidové sekvence DNA. Ukázalo se, že zde existují významné rozdíly v metabolickém zdraví, ale také v aktivitě genů. Aktivita genů se lišila mezi různými skupinami potomků. Naznačuje to tedy, že negativní následek rodičovské obezity (rozdílný mezi matkou a otcem) trvá po celý život potomků.
Vědci však zjistili, že cvičení během březosti zabránilo řadě epigenetických změn, které ovlivňují fungování genů potomků. Cvičení tak blokuje negativní efekty obezity matky či otce na potomka. Jedná se tak o první důkaz, že mateřské cvičení pouze během březosti může zabránit přenosu metabolických chorob z rodiče na potomka.
Yan tedy dodává, že není pozdě začít cvičit až během těhotenství. „Pravidelné cvičení je pravděpodobně nejslibnějším zásahem, který nám pomůže odvrátit pandemii chronických onemocnění ve stárnoucím světě, neboť může narušit začarovaný kruh přenosu nemocí z rodičů na děti,“ dodává Yan.