Studie zveřejněná v časopise Science ukazuje, že k rozšíření nového koronaviru do rozměrů světové pandemie přispěla obyčejná smůla. Podle ní stačilo jen málo, a svět by se o SARS-COV2 vůbec nedozvěděl, informuje CNN.
Vědci zkoumali, jak a kdy přesně se virus poprvé objevil v Číně a spočítali, že prvního člověka zřejmě nakazil až v říjnu 2019. V ČR se o něm objevily první zprávy na samotném konci prosince 2019. Několik zdánlivě drobných událostí pak zapadlo do sebe a virus se rozšířil do podoby, jakou známe dnes. Podle jejich zjištění se nemoc skutečně rozšířila na tzv. „wet markets“ ve Wu-chanu, na trzích, kde se prodávají i živá zvířata určená ke konzumaci. Hygiena je na těchto tržištích většinou naprosto neznámým pojmem.
„Byla to takzvaná dokonalá bouře. Pro virus se přihodilo několik šťastných událostí, aby se vůbec začal šířit,“ řekl profesor evoluční biologie na univerzitě v Arizoně Michael Worobey, který na studii pracoval. „Kdyby bývaly byly okolnosti jen trochu jiné, dnes bychom o tomhle viru ani nevěděli. Stačilo kdyby třeba ten první člověk, který to na tržiště přinesl, na něj ten den vůbec nešel. Kdyby byl například příliš nemocný a zůstal by doma, tak by tu lavinu třeba vůbec nespustil,“ uvedl Worobey.
Studie použila molekulární data k výpočtu, jak dlouho už virus koluje v populaci. Vědci využili také počítačové simulace, aby modelovali, jak a kde se vlastně rozšířil.
„Naše studie měla odpovědět na otázku, jak dlouho mohl virus SARS-COV2 v Číně cirkulovat, než byl vůbec objeven,“ řekl Joel Wertheim z kalifornské univerzity. „Abychom tuto otázku zodpověděli, museli jsme získat tři důležité informace: jak se vůbec virus šířil ve Wu-chanu ještě před lockdownem, genetickou odlišnost čínské mutace viru, a vůbec první případy infekce covid-19 v Číně. Kombinací těchto zjištění jsme došli k tomu, že se virus do provincie Chu-pej dostal až v říjnu 2019,“ uvedl Wertheim.
Byl virus nejdřív v Evropě? Podle vědců spíš ne
Podle některých spekulací se v evropských zemích, například v Itálii, mohl nový koronavirus šířit ještě dříve, než v říjnu. Ale vědci nyní uvádějí, že mají nezvratné důkazy o tom, že do té doby mohl virus zasáhnout maximálně jednotky lidí. „Vůči tvrzení, že se koronavirus objevil už dříve v zemích mimo Čínu, jsem velmi skeptický,“ uvedl Wertheim v prohlášení. „Naše zjištění také vyvrací nepravdivé zprávy o tom, že v provincii Chu-pej muselo být ještě před prosincem 2019 kvůli covidu hospitalizováno mnoho lidí,“ dodal. Existují spekulace, že Čína věděla o viru mnohem dříve, ale tajila to.
Studie se nezabývala tím, které zvíře koronavirus na člověka přeneslo. Vědci se už dlouho shodují, že došlo k tzv. zoonotickému přenosu, tedy ze zvířete na člověka. Podle genetiků byl takovým původcem zřejmě netopýr, koronavirus se mohl množit i v luskounech.
Existují také teorie, že SARS-COV2 vznikl v laboratořích wu-chanského virologického institutu. Laboratoř nedávno zkoumala i expedice Světové zdravotnické organizace (WHO), která ale nenašla k tomuto tvrzení žádné důkazy a spíš se přiklonila k teorii zvířecích tržišť. Ta samá expedice ovšem razila teorii, že koronavirus byl už v prosinci 2019 v Číně silně rozšířen, a musel se tedy objevit mnohem dříve.