Země, vzduch, oheň, voda a éter jsou základní elementy přírody. Jsou součástí mnoha starověkých praktik a východních filozofií. Podíváme se na to, jak se můžeme spojit s ohnivým prvkem prostřednictvím našich smyslů a cvičení jógy.
Oheň je prvek, který je ctěn od doby, kdy tradice jógy před více než 5000 lety začala. Řeč je nejen o fyzickém ohni používaném při rituálech, ale i vnitřním plamenu srdce a agni – ohni zažívání. Ve starověkých védských textech je božstvo ohně (také známé jako Agni) zmíněno v jednom z prvních veršů. Představuje oheň slunce, blesky, stejně tak ohně zapálené v domovech. Jak čas plynul, začala být agni spojována s činností transformace ve fyzickém i duchovním smyslu, pomáhala přeměňovat jídlo na energii, nápady na akce.
Oheň je jedním z nejmocnějších prvků, a když využijeme jeho energie, zažehneme v nás pocit transformace.
Posvátná symbolika ohně
Stejně jako převládající síla v hinduistickém náboženství a ve starověkých praktikách jógy, je oheň důležitým prvkem v křesťanství, čínské kultuře a judaismu. Zdá se, že samotná symbolika ohně se ale velmi liší: představuje božství a čistotu, odkazuje na moudrost a rozlišovací schopnost, ale také na prvek spojený se zlem a pekelnými plameny.
Z toho především vyplývá, že oheň je přirozeným prvkem v přírodě. Máme ale také odpovědnost si pamatovat, jak lze sílu ohně použít pro dobro i zlo. Pokud jste typicky „ohnivý“ člověk, využíváte tuto sílu k posílení a rozsvícení ostatních, nebo ji necháte ničit? Oheň může být katalyzátorem energie a dynamiky, ale může být také destruktivní, pokud nevíme, jak s ním zacházet.
Oheň a třetí čakra
Třetí čakra, známá jako Manipura, je naše energetické centrum ohně. Řídí naši vnitřní sílu a trávicí energii. Tato čakra je spojena s naším smyslem přeměnit myšlenky na činy a jídlo na energii, stejně jako s naší vůlí a vytrvalostí. Když je toto místo ve vyváženém stavu, obecně se cítíme přesvědčeni o své schopnosti plnit úkoly. Cítíme se fyzicky i psychicky silní.
Pokud se touto čakrou pohybuje příliš mnoho energie, můžeme se stát příliš ohnivými, rozzlobenými a podrážděnými.
Cvičení pro spojení s elementem ohně
Dotek
Teplo je katalyzátorem tělesných procesů – může zvýšit cirkulaci a zmírnit ztuhlost kloubů a svalů. Také přispěje k podpoře pocení a zvýšení schopnosti těla odolat vysokým teplotám. Pravidelné saunování nebo parní lázně vám mohou pomoci zmírnit fyzické i emoční napětí. Zejména v chladnějších měsících se snažte své tělo pravidelně zahřívat: dát si teplou koupel, zabalit se do deky, vyzkoušet masáž lávovými kameny nebo třeba hodinu hot jógy.
Chuť
Element ohně je spojen s kyselou, slanou a štiplavou (nebo pálivou) chutí. Konzumace takových potravin před jídlem může pomoci zlepšit trávení a zpracování živin. Zkuste ajurvédskou směs nakrájeného zázvoru, citronové šťávy a trochou soli před večeří.
Další potraviny, které můžete použít ke zvýšení ohně ve vašem těle, jsou samozřejmě pálivá koření: kajenský pepř, chilli, černý pepř, zázvor a skořice, stejně tak ocet. Ujistěte se, že jíte dostatek kvalitních slaných pokrmů, jako jsou mořské řasy a miso. Zvyšte příjem kyselých jídel citrusovými plody, kefírem, kváskovým chlebem, vínem a fermentovanými potravinami (například kysané zelí).
Čich
Oteplování a zahřívání vůněmi jako jsou zázvor, jalovec a hřebíček, může pomoci zvýšit energii čakry Manipura. Pokud potřebujete toto místo uklidnit a vyvážit, mohou být také velmi užitečné éterické oleje. Zkuste růžový olej, pelargónii, heřmánek či santalové dřevo.
Zvuk
Kdy jste naposledy poslouchali zvuk praskajícího ohně? Je to jedna z mála věcí, které nás po tisíce let doprovázejí. Udělejte si táborák a poslouchejte zvuk plamenů. Můžete si také tento zvuk stáhnout z internetu a použít ho jako součást vizualizační meditace.
Pránájáma
Kappalabhati dech. Jedná se o způsob, jak posílit zažívací oheň a také stimulovat mysl a tělo. Je to energizující dech, který vám ráno může pomoci se probudit a oživit smysly. Energicky vydechujte nosem, až cítíte, jak se váš žaludek zvedá. Poté proveďte pasivní a přirozený nádech. Zkuste to 10-20krát za sebou, začněte pomalu a postupujte až k rychlejším výdechům.
Jógové pozice
Chcete-li zapálit čakru Manipura, pracujte s ásanami zaměřenými na jádro, jako je Navasana. Dále zkuste pozice rovnováhy paží, které vyžadují sílu a sebevědomí (např. pozice vrány). Zvýšit energii v čakře ohně vám také může pomoci pozdrav slunce, dynamický postup zahřívání těla, vycházející z vinyasy. Pokud se potřebujete uklidnit a ochladit, zkuste Balasanu – pozici dítěte. Ukončete svou praxi Savasanou a položte si polštář přes oči, abyste je uklidnili.