Aktuální vlnu covidu-19 sledují lékaři s velkými obavami. Čím dál tím více mladších lidí má těžký průběh nemoci a umírá, informuje CNN.
Brazílie boj s koronavirem zatím prohrává. Nové případy jsou na setrvalém vzestupu a doktory znepokojuje, že covid-19 už dávno není chorobou pouze starých a nemocných. Na jednotkách intenzivní péče vidí čím dál tím mladší pacienty. Mnozí z nich to nezvládnou.
„Většina našich pacientů je nyní mezi třiceti a padesáti lety a jsou to jinak zdraví lidé,“ řekl CNN Pedro Archer, třiatřicetiletý specialista na jednotce intenzivní péče ve státní nemocnici v Rio De Janeiru. „To je největší rozdíl oproti předchozím vlnám,“ uvedl.
Stejně jako Archer mluví už zhruba od poloviny letošního ledna další desítka brazilských lékařů. „Vážný průběh infekce je mnohem častější, než v předchozí vlně. Lidé jsou v daleko horším stavu,“ řekl Luan Matos v nemocnici nedaleko Manausu, města, které bylo koronavirem zasaženo nejvíce.
Chmurně hovoří i oficiální statistiky: počet mrtvých v Brazílii s 212 miliony obyvatel ve středu překročil 300 tisíc. V posledních třech měsících tvořili lidé ve věkové skupině od 30 do 59 let 27 procent všech zemřelých, což je oproti prosinci loňského roku sedmiprocentní nárůst. Šedesát procent mladých pacientů potřebuje intenzivní péči. I toto číslo je mnohem vyšší než loni.
Vidět umírat mladé pacienty je pro lékaře obzvlášť zdrcující. „Smrt člověka kolem třiceti let je velmi bolestivá,“ řekla Maria Dolores da Silva, dlouholetá lékařka na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Sao Paulu. „Mají celý život před sebou, a teď jim ho covid vezme,“ dodala.
Za nárůst těžkých průběhů infekce a úmrtí zřejmě může nová varianta P.1, která se v Brazílii šíří a která je zhruba dvakrát nakažlivější než původní virus. Ta se v Brazílii poprvé objevila na konci loňského roku. Experti tuto hypotézu ale zatím nepotvrdili. „Je možné, že tyto nové mutace jsou smrtelnější. Zatím ale nemáme vědecká data, která by to dokázala,“ řekl brazilský epidemiolog Josem Orellana. „S určitostí už ale víme, že P.1 je nakažlivější a že v této vlně hraje velkou roli,“ dodal.
Mohou za to ilegální večírky?
Odborníci ale také poukázali na množství novoročních ilegálních večírků, na kterých se scházeli zejména mladí lidé. Záběry z takových zakázaných shromáždění lze nalézt na internetu a brazilská policie přerušuje ilegální party každý víkend. Je tedy možné, že mladí lidé jsou nyní viru více vystaveni.
„Máme tady daleko snadněji přenosnou variantu viru,“ řekla brazilská mikrobioložka Natalie Pasternak. „Umí nakazit mnohem více lidí, což znamená i více mladých lidí. Nárůst mezi mladými může tedy být jen epidemiologický efekt toho, že se v jednu chvíli nakazí mnohem více osob.“
Očkování v Brazílii postupuje pomalu dopředu a prioritu mají senioři. Čím více nejstarších lidí se podaří naočkovat, tím více budou chráněni i mladí, věří odborníci.