Podle nové zprávy organizace Human Rights Watch rozpoutala venezuelská vláda Nicoláse Madura dalekosáhlou kampaň proti disidentům. Jako krycí manévr přitom využila pandemická opatření. Deník Guardian mluví o desítkách zatčených a perzekvovaných od poloviny března, kdy byl v zemi ze zdravotních důvodů vyhlášen stav nouze. Úder proti opozici byl podle informací Guardianu veden „plnou silou“.
Podle zástupkyně lidskoprávní organizace Tamary Taraciuk posloužila opatření proti Covidu jako „skvělá záminka, aby Madurův režim udělal to, co umí nejlépe, a to je ostře zakročit“.
Ve Venezuele je podle statistik necelých 43 000 nakažených. V podstatně lidnatější sousední Brazílií jsou to pro srovnání bezmála 4 miliony infikovaných, což z ní dělá druhou nejhůře postiženou zemí. Podle některých zpráv je ale skutečná situace ve Venezuele mnohem horší, než je Madurova vláda ochotna připustit. Organizace Human Rights Watch uvádí dva případy, kdy byli venezuelští občané stíháni tajnými službami pro sdílení informací týkajících se epidemie.
Venezuela se pohybuje na pokraji hospodářského kolapsu a země má po zpochybňovaných volbách z roku 2018 dva soupeřící vládce. Zatímco Nicolás Maduro stále drží faktickou moc v zemi, šedesát jedna států uznalo za právoplatného prozatímního prezidenta jeho rivala Juana Guaidó. Seznam těchto zemí zahrnuje Brazílii, Spojené státy a mnoho evropských zemí, včetně Německa či Francie. Venezuelské protestní hnutí ale postupně ztratilo sílu a země se ocitla v politickém patu a neustále se zhoršující ekonomické situaci. Maduro tak nyní podle všeho využívá mimořádné situace, aby upevnil svůj dosavadní vliv.