Na sobotní demonstraci proti vládním pandemickým opatřením se v Berlíně sešlo necelých čtyřicet tisíc protestujících. Několika stovkám z nich se podařilo překonat policisty střežící sídlo německého spolkového sněmu Reichstag a vyběhnout po schodech až ke vstupu do budovy.
Podle zpráv BBC byla policejní přítomnost na místě nedostatečná. Policisté namítali, že „nemohou být všude a pořád“. Protestující na schodišti Říšského sněmu byli nakonec rozehnáni za použití pepřového spreje.
Převážně pokojná demonstrace proti covidovým opatřením zavedeným německou vládou svedla dohromady různé skupiny, včetně rodin s dětmi i stoupenců extrémní pravice. Shromáždění bylo původně zakázáno, později je ale soud povolil pod podmínkou, že bude dodržena povinnost zakrytí nosu a úst a dodržování vzdáleností mezi lidmi. Vzhledem k nerespektování těchto opatření policie v průběhu dne nařídila protest ukončit.
Během demonstrace bylo zatčeno okolo 300 lidí, většina z nich po házení kamení a lahví na policii u Braniborské brány.
Čelní němečtí politici, včetně prezidenta a ministra vnitra, agresivní počínání demonstrantů u Říšského sněmu odsoudili. Sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz vyjádřil pobouření nad použitím symbolů krajní pravice a německých říšských symbolů.
Svolavatel demonstrace, stuttgartské sdružení Querdenken 711, se od událostí před Reichstagem slovy svého představitele Michaela Ballwega distancoval. „S naším hnutím nemají nic společného,“ uvedl Ballweg. Querdenken je podle něj mírumilovné a demokratické hnutí a násilí v něm nemá místo. Vládní protipandemická opatření jsou podle hnutí v rozporu s německou ústavou a měla by být zrušena.
BBC dodává, že od čtvrtka může být v Německu každý, kdo v rozporu s vyhláškou nepoužije roušku, pokutován částkou ve výši od padesáti euro výše.