Americká Národní rada pro pracovní vztahy v pondělí oznámila, že vyhození dvou zaměstnankyň Amazonu z loňského roku je ilegální. Obě ve společnosti prosazovaly lepší práva zaměstnanců, především po vypuknutí světové pandemie. Bojovaly také za lepší přístup k životnímu prostředí. Uvedla to agentura Reuters. Pokud se ale s ženami Amazon nevyrovná, vyplní rada stížnost, která může postoupit až k federálnímu soudu.
Diskriminující vymáhání interních pravidel, nedostačující práva zaměstnanců a škození životnímu prostředí. Proti takovému jednání Amazonu se rozhodly jednat Emily Cunningham a Maren Costa. Když ale zakládaly organizaci zaměstnanců Amazonu bojujících za klimatickou spravedlnost, ještě nevěděly, že je jejich činy mohou stát místo. Dle obou „došla firmě trpělivost“ loni v dubnu, když uspořádaly online setkání technických pracovníků i skladníků. Probírat chtěly mimo jiné bezpečnostní opatření spojená s šířením koronaviru.
Ta totiž dle obou zaměstnankyň nebyla v té době zdaleka dostatečná. „Zaměstnankyně jsme nepropustily proto, že veřejně mluvily o pracovních podmínkách, bezpečnosti nebo udržitelnosti značky. Ale proto, že opakovaně porušovaly interní pravidla,“ uvedla dle Reuters společnost Amazon ve svém oficiálním prohlášení. Bližší informace ohledně nedodržování předpisů už ale firma neuvedla.
Po oficiálním prohlášení americké Národní rady pro pracovní vztahy se musí celosvětově známá firma se zaměstnankyněmi vyrovnat. Pokud tak neučiní, vyplní rada stížnost, která by mohla doputovat až k federálnímu soudu. V pondělí o tom jako první informovaly noviny The New York Times. S nespokojenými pracovníky Amazonu se úředníci potýkají hlavně od začátku pandemie. Za poslední měsíce zaznamenali podle BBC na desítky žádostí o přezkoumání porušení jejich pracovních práv.
Tlak na Amazon sílí. V Alabamě pracovníci rozhodují o vytvoření unie
Od února loňské roku řešila rada okolo 37 stížností pracovníků Amazonu z asi 20 různých měst. V poslední době je proto firma čím dál více „proslulá“ svým nestandardním chováním k zaměstnancům. Někteří z nich upozorňují, že jim je vedením zakazováno o pracovním prostředí veřejně mluvit. V Evropě tak společnost čelila několika protestům. Pozornost veřejnosti se na společnost upřela především od začátku pandemie. Kvůli potřebě dovážet zboží až domů totiž poptávka po jejích službách rapidně stoupla. Zvyšující se nároky ale mohly vést ke zhoršení pracovních podmínek.
V Alabamě navíc od minulého týdne zaměstnanci pracující ve skladech Amazonu hlasují o tom, zda vytvoří pracovní unii. Ta by byla ve Spojených státech ve firmě Amazon první a umožnila by pracovníkům výhodnější práva. Napjaté hlasování upoutalo pozornost také prezidenta Joe Bidena, který se k situaci nedávno vyjadřoval a tvorbu unie nepřímo podpořil. „Amazon se pokusil umlčet své zaměstnance, ale nepodařilo se mu to. Jsme silnější než kdy dřív a naše organizace posiluje,“ uvedla pak k celé situaci dle CNN jedna ze dvou propuštěných zaměstnankyň.