Mezinárodní tým vědců porovnal díky klimatickému modelu v Hadleyho centru ve Spojeném království arktický mořský led během posledního interglaciálu (teplé období před asi 127 tisíci lety) se současností. V nové studii publikované v časopisu Nature Climate Change potvrzují domněnku, že Arktida může být v roce 2035 bez ledu v mořích.
Na jaře a počátku léta dochází na povrchu ledu vlivem slunečního záření k tvorbě mělkých kaluží vody. Ty jsou důležité ke zjištění, kolik slunečního záření absorbuje led a kolik je ho odraženo zpátky, což hraje klíčovou roli v tání ledu v mořích.
Právě nový model Hadleyho centra je britskou nejpokročilejší fyzickou reprezentací klimatu Země a kritickým nástrojem pro výzkum klimatu. V modelu jsou zahrnuty i mořské ledy a „kaluže“. Simulace budoucnosti ukázala, že do roku 2035 může být Arktida bez mořského ledu úplně.
„Víme, že Arktida prochází významnými změnami díky ohřevu naší planety. Pochopení toho, co se stalo během posledního teplého období Země, nám umožní lepší porozumění tomu, co se stane v budoucnosti. Vyhlídka na ztrátu mořského ledu do roku 2035 by měla skutečně zaměřit všechno naše úsilí na dosažení nízkouhlíkového světa, jakmile to bude lidsky možné,“ říká jedna z hlavních autorek Dr. Louise Sime.