Ačkoliv covid-19 má většinou těžké až fatální následky pro staré a nemocné lidi, někdy se bohužel nejtěžší až smrtelný průběh nevyhne ani malým dětem. V Brazílii na komplikace způsobené covidem-19 už zemřelo 1300 malých dětí, informuje BBC.
Jedním z takových dětí byl roční Lucas, kterého jeho praktický lékař odmítl nechat na koronavirus otestovat. Když ztratil chuť k jídlu, bylo to jeho rodičům podezřelé a nechali jej otestovat na pulzním oxymetru, který měří saturaci krve kyslíkem. Lucasovi se ukázalo 86 %, což poukázalo na problém. Doktor ale rodiče odbyl s tím, že malého zřejmě jen bolí v krku. Po deseti dnech se jeho matce Jessice zdálo, že její syn má potíže s dechem a je stále abnormálně unavený. Potom začal zvracet.
Převezli jej do nemocnice, kde se ukázalo, že kojenec je pozitivní na SARS-COV2. O dvě hodiny později mu lékaři diagnostikovali multiorgánové selhání, což je jeden ze syndromů způsobených covidem-19. Lucas byl převezen na jednotku intenzivní péče, kde mu selhalo srdce. Tehdy ho ještě lékaři oživili. Po měsíci na jednotce intenzivní péče se jeho stav zdánlivě zlepšil a rodiče společně s doktory doufali, že jej brzy přemístí na běžné oddělení.
To se ale nestalo: po několika dnech jeho srdeční činnost i hladina kyslíku v krvi znenadání hluboce klesla a zdrcení rodiče se po telefonu dozvěděli, že malý Lucas brzy ráno zemřel. Jeho matka dodnes věří tomu, že kdyby jej doktor nechal hned po rozvinutí prvních příznaků otestovat na koronavirus, mohl by býval přežít. „Je důležité, aby doktoři malé děti testovali, aby vyloučili tu možnost, i když si myslí, že to covid není. Dítě, co neumí mluvit, neřekne, jak se cítí. Proto je potřeba se spolehnout na test,“ řekla Jessika BBC. „Když jsme přijeli do nemocnice, byl už Lucas v kritickém stavu. Vím, že výsledek by byl jiný, kdyby ho začali léčit dříve,“ řekla matka, která zveřejnila svůj příběh právě z důvodu, aby se rodiče dalších dětí nenechávali tak lehce odbýt.
Lékařka: Mrtvých dětí je dvakrát více, než se uvádí
Také lékařka Fatima Marinho uvedla, že existuje silně rozšířený falešný dojem, že malých dětí se covid-19 netýká. Podle jejího výzkumu naopak nakažlivá nemoc zasáhla „šokující“ počet dětí. Podle čísel brazilského ministerstva zdravotnictví zemřelo mezi únorem 2020 a březnem 2021 852 dětí do devíti let. Marinho však spočítala mnohem vyšší číslo. Mnoho dětí totiž vůbec nebylo na covid-19 testováno, a počet úmrtí v Brazílii na respirační infekce se celkově zvýšil desetkrát. Proto lékařka míní, že v Brazílii ve skutečnosti zemřelo 2060 dětí do devíti let, z toho 1302 kojenců.
„Máme vážný problém v detekování nových případů. Máme málo testů pro populaci celkově, natož pro děti. Když se zpozdí diagnóza, zpozdí se i lékařská péče,“ řekla Marinho.
Celkový počet zemřelých už v Brazílii překročil 362 tisíc lidí, v přepočtu na obyvatele je jihoamerická země druhá na světě. „Samozřejmě že čím více máme aktivních případů, tím více hospitalizací a úmrtí, a to včetně malých dětí. Ale kdyby pandemie byla od začátku pod kontrolou, tento scénář by se dal určitě minimalizovat,“ řekl Renato Kfouri z asociace brazilských pediatrů. V zemi pod náporem covidu-19 zkolaboval zdravotní systém, některým nemocnicím chybějí kyslíkové přístroje, ale i lůžka. Prezident Jair Bolsonaro stále odolává plošnému lockdownu, ke kterému jej vyzvali odborníci.
Česká republika eviduje pouze dva případy úmrtí na covid-19 ve věkové skupině 0-14 let. Mezi takové případy se ale započítávají pouze lidé, kteří jsou pozitivní na koronavirus v okamžiku smrti. Multiorgánový zánětlivý syndrom se ale u dítěte může rozvinout poté, co virus už v těle není aktivní a je tak testováno negativně.