Miliony lidí čekají v Indii na vakcíny proti covidu-19, z nichž většina se vyrábí právě tam. Indií nyní prostupuje druhá vlna nákazy, ničivější než ta první, píše CNN. Země čelí otázce, zda očkovací látky nenechat pro svoje občany, nebo je distribuovat do světa.
Více než šedesát procent všech vakcín, které se prodávají do světa, se vyrábí v Indii. Přesněji řečeno v továrnách společnosti Serum Institute Of India (SII), největšího světového výrobce očkovacích látek. Země je tak klíčovým hráčem v iniciativě COVAX, globální dohodě, která poskytuje vakcíny zdarma chudším zemím. Takhle už SII zdarma poskytl 200 milionů dávek pro 92 zemí.
Situace v Indii je ovšem dnes kritická. Do země totiž v březnu dorazila druhá vlna nákazy novým koronavirem, a v počtu denních případů dávno překonala tu podzimní, která vrcholila na 97 tisících nakažených denně. Jen za neděli laboratoře v Indii odhalily 261 500 nově nakažených, což je zatím rekord. Indie, ve které žije 1,36 miliardy lidí, překročila milionový milník nakažených během jednoho týdne.
Jednotlivé státy a města tak vyhlašují nové protiepidemické restrikce, včetně večerních a víkendových zákazů vycházení. Ten například začal platit v hlavním městě Dillí, kde žije 19 milionů lidí. Horší ale je, že zásoby vakcín zkrátka vyschly. V pěti státech už tolik potřebné látky zkrátka nejsou a státy nyní tlačí na federální vládu, aby jednala.
Tváří v tvář krizi nyní vláda i SII mění svoje priority, místo zásobování vakcínami iniciativu COVAX si očkovací látky nechává pro svoje občany. „Dodávky ze Serum Institute Of India budou v dubnu zpožděny. Děje se tak z důvodu zvýšené poptávky po vakcínách v Indii,“ prohlásila iniciativa COVAX, za kterou stojí přímo Světová zdravotnická organizace (WHO).
Zde ale problém nekončí. Indický institut také poskytl 28 milionů dávek společnosti AstraZeneca, v březnu to mělo být dalších 40 milionů a v dubnu 50 milionů. Zdali své závazky splní, je údajně zatím v jednání. Může se tak stát, že Evropa včetně ČR bude čelit dalším výpadkům této vakcíny.
Vakcína není, jděte domů
Indie používá k očkování právě látku od AstraZeneca a místní vakcínu Covaxin. Zatím bylo v obrovské zemi naočkováno jen jedno procento lidí. Očkovací centra posílají lidi domů, v Bombaji jich muselo sedmdesát kvůli nedostatku vakcín úplně zavřít. „Lidé chodí do očkovacích center, ale tam jim řeknou, ať jdou domů, protože vakcína není,“ přiznal ministr zdravotnictví státu Maharáštrá Rajesh Tope. Státy si také stěžují na nečinnost federální vlády, která trvá na tom, že situace je pod kontrolou.
Vývoz očkovacích látek už kvůli nedostatku zakázaly Spojené státy, i Evropská unie pracuje na restrikcích.