Další zastávkou na naší cestě pěti elementy je vzdušný element. Díky svým vlastnostem lehkosti, jasnosti a pohybu byl vzdušný prvek po tisíce let spojen s bohy, bohyněmi a božstvy.
Ve starověkém Řecku vládli čtyři větrní bohové: na severu, jihu, východě a západě. Vayu se nazývá primární hinduistické božstvo větrů a dechu, o kterém se říká, že bylo „výjimečně krásné“ a na svém zářícím voze projíždělo oblohou. Jak se zdá, už naši dávní předci věděli, že ačkoli vzduch a vítr nemůžeme vidět, mají hluboký dopad na svět kolem nás a jsou neviditelnou, ale mocnou silou přírody.
V našich vlastních tělech jsou jemné energetické větry, známé jako Vayus, které odpovídají našim fyzickým a emocionálním činům. Jogínské texty říkají, že udržování dobrého pohybu těchto větrů je jedním z klíčů v péči o sebe sama. Mezi tyto pohyby vzduchu patří Udana Vayu: pohyby řeči, zpěvu, výdechu, myšlení a zvracení. Také Prana Vayu: pohyb jemné energie životní síly kolem srdce a plic, Samana Vayu: energie vzduchu, která řídí trávení ve středu těla, Vyana vayu, který prostupuje celým tělem a Apana Vayu, který řídí energii a schopnost cítit se spojen se zemí.
Jako prvek, který nelze vidět, obsahuje vzduch širokou škálu posvátné symboliky. Když vezmeme v úvahu, jak prvek vzduchu interaguje s našimi smysly, můžeme tuto část přírody zažít způsobem, který nám pomůže stát se více přítomnými a citlivými na svět kolem nás.
Element vzduchu a srdeční čakra
Element vzduchu je přímo spojen s Anahatou (srdeční čakrou) a smyslem pro dotek. Srdce je často považováno za příbytek duše, a zdržuje se v něm naše životní energie. Srdce a hrudník jsou tedy místem, kde primárně koluje Prana Vayu.
Prána má mnoho překladů, znamená „energie životní síly“, ale také „dech“. Stejně jako u většiny sanskrtských slov je slovo „dech“ v tomto smyslu mnohem hlubší než pouhý popis pohybu vzduchu do a z plic. Dech se týká energie za každým nádechem a výdechem, životní síly za tímto dechem a způsobu, jakým „dýchá“ také svět kolem nás.
Postupy pro naladění elementu vzduchu
Dotek: Cítíte vítr ve vlasech
Jednou z metod používaných v přírodní terapii je jednoduše se naladit na přírodu kolem nás. Může to být teplo slunce na pokožce, země pod nohama nebo vítr na pokožce. Až budete příště venku v přírodě, nebo na balkóně či zahradě, zastavte se na chvíli. Vnímejte dotek větru na tváři. Je vám zima nebo teplo? Je to jemné nebo silné? Z jakého směru to přichází?
Chuť: Hořká a svíravá
Podle starodávného systému zdraví ájurvédy je každá chuť tvořena kombinací prvků. Vzduch je přítomen v hořké a svíravé chuti. Tyto chutě mohou pomoci pěstovat pocit lehkosti, pomáhat hojit rány, odstraňovat nadměrné otoky nebo zadržování vody. Dejte si růžičkovou kapustu nebo kakao. Hodí se také granátové jablko, černý čaj, luštěniny a artyčoky. Všechny tyto potraviny mohou přispět k ochlazení a uzemnění, takže je dobré je jíst v horkém a vlhkém počasí.
Pohled: Sledujte pohyb světa
Možná nejsme schopni vidět vzduch a vítr samotný, ale určitě vidíme, jak hýbou světem kolem nás. Od nejmenšího vánku letního dne až po tornáda a hurikány – vítr a vzduch jsou energií skrytou za velkou částí pohybu kolem nás.
Vyjděte ven a všimněte si, jak vzduch pohybuje rostlinami, listy a mraky. Pohybují se tyto věci nepravidelně a hravě? Je pohyb plynulý a pomalý? Jak se cítíte, když je venku větrné a bouřlivé počasí?
Vůně: Čerstvý vzduch
Neviditelným, ale důležitým faktorem pocitu domova je kvalita ovzduší, ve kterém žijeme. Když vejdeme do místnosti, ovlivní nás barvy, tvary a textury kolem nás. Ale vůně také hraje obrovskou roli, pokud jde o naše emoce.
Nadechněte se vzduchu ve svém obývacím pokoji, ložnici nebo kuchyni. Otevírejte okna tak často, jak jen to je možné a nechte čerstvý vzduch cirkulovat po místnosti. To je zvláště důležité ve vaší ložnici, protože čerstvý a chladný vzduch může pomoci zlepšit kvalitu spánku.
Zvuk: Vibrace zvuku
Vzduch sám nemusí vydávat zvuk, ale bez něj bychom nic neslyšeli! Vzduch nese vibrace zvukových vln, což nám umožňuje slyšet naši oblíbenou píseň nebo hlasy našich přátel. Zavřete oči a všimněte si zvuků, které slyšíte. Miliony zvukových vln kolem vás, od hučení ledničky až po mňoukání vaší kočky. Když procházíte parkem nebo lesem, zastavte se a poslouchejte zvuk větru, který se pohybuje mezi stromy.
Možná právě takové okamžiky před tisíci lety přivedly k životu bohy, bohyně a božstva vzduchu a větrů, inspirovaly knihy, básně a hymny o jejich síle, a ještě více nás spojily s přírodními živly.
Pránájáma
Dýchání je možná nejpřímější a nejintimnější způsob, jak se můžeme spojit se vzdušným prvkem. Zkuste ráno krátké dechové cvičení ještě před tím, než vstanete z postele. Pozorujte pocity energie životní síly pohybující se vaším tělem. Posuňte tuto praxi o krok dále a využijte své pozorování dechu jako nástroj pro meditaci, podobný buddhistickým technikám.
Jógové pozice
Cokoli, co pomáhá otevřít srdce, plíce a přední část těla, může pomoci připojení k vašemu dechu a vzdušnému prvku. Vyzkoušejte jemné záklony, pozici kobry. Procvičujte sekvence jógy, které podporují plynulejší, lehčí a hravé pohyby. Až příště budete cvičit jógu, experimentujte s ještě větším zaměřením na dech.