Čína darovala Sýrii 150 tisíc dávek vakcíny od společnosti Sinopharm. Dodávka dorazila do hlavního města Sýrie Damašku v sobotu. Syrští představitelé uvedli, že je v blízké době v plánu další dodávka stejné velikosti. Informuje o tom agentura Reuters.
Stejně jako v mnoha jiných částech světa v Sýrii počty nových případů v posledním týdnu narůstaly, jak ukazuje graf na serveru Our World in Data. Celkový počet případů v zemi je však v porovnání s jinými státy nízký.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že Sýrie hlásí celkem téměř 22 tisíc potvrzených případů (k 24. dubnu) onemocnění novým typem koronaviru. Nicméně dle UNICEF A WHO je skutečný počet mnohem vyšší.
Testování je totiž v zemi, kterou od roku 2011 sužuje občanská válka, značně omezené. Vakcínu navíc dostalo minimum obyvatel, neboť země obdržela svou první dodávku vakcín od globální iniciativy COVAX teprve tento týden.
„Oceňujeme tuto pomoc, která umožní ministerstvu zdravotnictví bojovat s pandemií a omezit její dopad na zdraví, společnost a ekonomiku,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví Hassan Ghabash k vakcínám obdrženým z Číny. Dávky dle něj budou směřovat nejprve ke zdravotnickému personálu a poté k seniorům a lidem s chronickými onemocněními.
Klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada je však Rusko. Úředníci tak také uvedli, že země rovněž diskutuje o vakcínách s Ruskou federací.
První dodávka vakcín od globální iniciativy COVAX pak dorazila do země ve čtvrtek. Jednalo se o více než 250 tisíc dávek AstraZenecy ze Serum Institute v Indii. Převážná část vakcín putovala do Damašku a více než 53 000 dávek bylo dodáno na severozápad, kde pokračuje konflikt.
Akjemal Magtymova, zástupkyně WHO v Sýrii, uvedla pro UN News, že se jedná o důležitý milník v kolektivním boji proti pandemii, jelikož přibližuje národ k rovnosti co se týče vakcín a dává naději lidem, „jejichž životy byly zničeny desetiletím konfliktu,“ dodala.
COVAX je iniciativa, jež spadá pod OSN, a snaží se zajistit spravedlivý přístup k očkovacím látkám.
Zástupce UNICEF v Sýrii Bo Viktor Nylund popsal příchod dávek od COVAX jako „velký den naděje“. Nylund také vyzval bohatší národy, aby pokračovaly ve spolupráci s partnery COVAX „aby co nejdříve dostali vakcíny k zranitelným komunitám v zemích postižených konflikty jako je Sýrie“.
Světová zdravotnická organizace nasadila po celé Sýrii týmy, které budou mít na starosti očkovací program. Ten bude fungovat jak na území vlády, tak v některých částech země mimo státní kontrolu.