V dubnu 2008 zavraždila Shabnam s pomocí svého milence Saleema sedm členů své rodiny. Neušetřila ani desetiměsíční dítě, přičemž sama byla v době vražd těhotná. Nyní čeká na popravu oběšením, jako první indická žena od roku 1955, informuje CNN.
Obyvatele malé vesnice ve státě Uttarpradéš probudil ve dvě v noci ženský křik. Sousedům, co přispěchali na pomoc, se naskytl hrůzostrašný obraz. Tehdy dvaadvacetiletou Shabnam našli ležet v bezvědomí vedle jejího otce, který měl podříznutý krk. V obydlí dále našli mrtvoly její matky, dvou bratrů a čtrnáctileté sestřenice. Všichni měli hlavy téměř oddělené od těla. Její malý desetiměsíční synovec ležel na zemi mezi těly, jako by spal. Byl ale uškrcen.
Shabnam, která byla v osmém týdnu těhotenství, vypadala zprvu jako jedna z obětí. Brzo ale detektivové zjistili, že vraždila ona a její čtyřiadvacetiletý milenec Saleem (oba jsou v soudních dokumentech nazýváni pouze křestními jmény). Oba byli odsouzeni k trestu smrti oběšením. Jak se ale blíží datum jejich popravy, její právní tým se Shabnam snaží od šibenice zachránit. Její právnička Shreya Rastogi tvrdí, že Shabnam je především oběť patriarchálního kastovního systému, který stále v Indii platí.
Shabnam navíc porodila ve vězení syna (v médiích jej označují přezdívkou Bittu), kterému je nyní dvanáct let a je v pěstounské péči. Sám Bittu nyní prosí indického prezidenta, aby jeho matce udělil milost.
Zakázaná láska
Co se vlastně osudnou noc v dubnu 2008 přihodilo? Shabnam a Saleem byli milenci a rodiče s jejich vztahem nesouhlasili. Shabnam pocházela ze vzdělané lékařské rodiny a nezaměstnaný Saleem z chudých poměrů. Ačkoliv byli oba indičtí muslimové, i u nich funguje kastovní systém podobně jako u hinduistů. Rodiče často tlačí děti, aby si vzali člena své komunity a neuposlechnutí může vést i k vraždám ze cti. A těsně před vraždami nahlásil jeden z příbuzných jejich vztah policii. Atmosféra v domě byla velmi napjatá. A to ještě rodina nevěděla, že dívka je už se Saleemem těhotná.
Podle obžaloby bylo právě její těhotenství motivem k sedminásobné vraždě. Žalobce uvedl, že Shabnam chtěla zdědit rodinný majetek, aby ona, Saleem a jejich syn mohli žít v přepychu. Obhajoba naopak poukazovala na to, že Shabnam o svém těhotenství v době vraždění vůbec nevěděla a zjistila to až ve vězení.
Před podřezáním je uspala
Tak či onak, večer 14. dubna 2008 nasypala Shabnam svým rodičům a příbuzným do večerního čaje prášek na spaní poté, co přemluvila prodavače ovoce, aby jí ho v lékárně koupil. Když všichni usnuli, zavolala svému příteli, který přišel s nabroušenou sekyrkou. Tehdy začal strašlivý masakr. „Jednomu po druhém Shabnam nadzvihla hlavu a já je sekyrkou podřezal,“ svěřil se ještě ten den Saleem svému příteli, který měl konexe na místní policii. Saleem doufal, že mu zařídí beztrestnost. Muž místo toho běžel rovnou na policii. Ta poté zajistila zkrvavenou vražednou zbraň, stejně jako prázdné krabičky od uspávacích prášků.
Shabnam se nikdy k vraždě nepřiznala. Nejdříve policii tvrdila, že její rodinu vyvraždili neznámí muži, poté celou vinu svalila na Saleema. I on u soudu otočil a řekl, že když za svou dívkou ten večer přijel, celá rodina byla už mrtvá a Shabnam jej pouze požádala, aby jí pomohl odklidit těla. Místní soud je poslal oba na šibenici. Dvakrát se odvolali, ale oba soudy vyšších instancí tresty smrti potvrdily.
Syn Bittu byl do šesti let vychován ve vězení, poté si jej (podle indického zákona) převzal do pěstounské péče Usman Saifi, bývalý spolužák Shabnam z vysoké školy, se svou manželkou. Saifi je novinář a chtěl o jejím případu napsat knihu. Po první otázce – proč vlastně zabila svou rodinu – jej ale odmítla.
Datum popravy, které není oficiálně stanovené, se podle některých indicií blíží a aktivisté se nyní snaží přesvědčit soud, že popravit první ženu po 66 letech není ta správná cesta. Také Saifi se velmi bojí o osud syna, kterého vychovává a jenž velmi těžce nese, že jeho matka je v cele smrti. „Jestli ji popraví, i on bude ztracený. Je pro nás vším,“ řekl Saifi.