Nedostatek počítačových čipů ovlivňuje automobilky i firmy vyrábějící elektroniku. Dle šéfa jedné z největších počítačových firem Cisco bude nouze o tyto součástky problémem po většinu letošního roku. Informuje o tom BBC.
Nejen pandemie covid-19, ale mnoho dalších faktorů hrálo roli v globálním nedostatku počítačových čipů. To pro mnoho firem znamenalo zpoždění výroby.
Dle Paula Triola, z konzultační skupiny Eurasia Group, byly také nedostatky prohloubeny tím, že se společnosti při objednávání komponentů snažili vytvořit zásoby, jelikož se obávali opětovného nedostatku.
Jedním z problémů byl pak také špatný odhad. Zpočátku totiž mnoho společností snížilo své objednávky čipů v domnění, že poptávka poklesne. Výsledkem toho bylo, že dodavatelé snížili kapacitu. Během pandemie však poptávka po spotřební elektronice vzrostla.
Šéf společnosti Cisco Chuk Robbins pro BBC uvedl, že si myslí, že nedostatek počítačových čipů bude trvat ještě šest měsíců. „Poskytovatelé budují větší kapacitu. A ta se bude v příštích 12 až 18 měsících zlepšovat,“ dodal.
Společnost Cisco nedávno dokončila akvizici firmy Acacia Communications, a to za 4,5 miliardy dolarů. Acacia Communications mimo jiné navrhuje počítačové čipy. Společnost Cisco ale dle Robbinse své vlastní čipy vyrábět nezačne.
Globální rozšíření kapacity bude zásadní. V rámci technologií totiž dochází ke značnému pokroku jako jsou 5G, cloud computing i umělá inteligence. To vede k velkému nárůstu poptávky. Hlavní americký výrobce Intel proto oznámil, že má v plánu investovat 20 miliard dolarů do výrazného rozšíření výroby, a to včetně dvou nových závodů v Arizoně.
Technologický analytik investiční firmy Wedbush Securities Dan Ives k tomu řekl, že současná poptávka je pravděpodobně o 25 % vyšší, než by kdokoliv očekával.
I když nedostatek bude problémem příští tři až šest měsíců, akciím technologických firem se daří dobře. Investoři se totiž zaměřují na rostoucí dlouhodobou poptávku po produktech.
Biden vyzval, aby se země stala světovým lídrem v oblasti počítačových čipů
Uprostřed obchodní a technologické války s Čínou prezident Joe Biden a jeho poradci uspořádali virtuální schůzku s cílem prodiskutovat nedostatek čipů s obchodními lídry. Americký prezident to totiž také považuje za dlouhodobý problém. Vyzval proto, aby se země stala světovým lídrem v oblasti počítačových čipů. Evropští politici pak také chtějí, aby se více čipů vyrábělo lokálně.
Americké sdružení Semiconductor Industry Association uvádí, že 75 % světové výrobní kapacity je ve východní Asii. Dominantními hráči jsou tchajwanský TSMC a jihokorejský Samsung. Čína pak sice zaznamenala obrovský nárůst domácí poptávky po čipech, nicméně má pouze malý podíl na globální výrobní kapacitě.
TSMC si dle BBC nejspíše chce udržet svoji pozici největšího smluvního výrobce na světě. Firma totiž na rozšíření kapacity v příštích třech letech plánuje vynaložit částku 100 miliard dolarů.