V období rasových nepokojů by mohlo dojít ke změně legislativy, která by vytvořila síť národních parků se starobylími černošskými hřbitovy. Prozatím o zachování těchto historických míst usilují místní komunity. Čas totiž hraje velkou roli.
Od dob otroctví bylo mnoho takových míst zanedbáno místními úředníky a často docházelo k překryvům pohřbených. Pozůstalí tak nebyli schopni své předky najít. Tato místa byla také většinou přesunuta na periferie.
Některé hřbitovy jsou navíc zastavěny. „Ačkoliv by developeři měli prozkoumat místa před zahájením výstavby, konzultace ohledně pohřebních míst není často vyžadována,“ říká archeolog Doug Mooney. Při sestavení pohřební mapy narazil Mooney s týmem dobrovolníků na nejméně 87 městských hřbitovů, které byly od roku 1800 narušeny výstavbou.
Jelikož neexistuje žádná oficiální databáze, neví se kolik takových pohřebišť v Americe je. Nyní by ale dlouhodobé úsilí komunit o jejich zachování mohlo přinést své ovoce. Navrhovaná legislativa by to totiž mohla změnit. Zákon o afroamerických pohřebních pozemcích (African American Burial Grounds Network Act) by vytvořil síť hřbitovů lidí černé barvy pleti a formální databázi historických pohřebišť. Došlo by i na obnovu těchto míst v rámci působnosti služeb národního parku.
Od roku 2013 organizace Friends of the East End Cemetery ve Virginii revitalizovala plochu o rozloze 16 akrů, kde bylo pohřbeno odhadem 17 000 občanů Richmondu. Dobrovolnická práce skupiny pomohla katalyzovat zákon z roku 2018, který podporuje investice do ochrany historických černošských hřbitovů. Právě tento státní zákon tvoří základ navrhovaného federálního zákona.