V indickém hlavním městě Dillí došlo pod náporem mrtvých na covid-19 místo v krematoriích. Pohřební služba tak musí stále víc a víc těl pálit na improvizovaných hranicích ze dřeva v parcích. Informuje o tom BBC a další servery.
Ve venkovních prostorech krematoria ve vesnici Sarai Kale Khan v Dillí, které má kapacitu pouze 22 lidí, už pracovníci vybudovali 27 improvizovaných hranic a další desítky jsou v blízkém parku. Protože ani ta nebudou stačit, další hranice se musí postavit na břehu řeky. Jen v Dillí zemřelo za jeden den v pondělí 380 lidí. Kapacita krematorií, která už tak pracují prakticky nonstop, už nestačí. V parcích a dalších prázdných místech se kupí hranice ze dřeva, kde se mrtví spalují jako ve středověku. Rodiny musí dlouhé hodiny čekat, než mohou své mrtvé blízké nechat spálit.
Indii právě devastuje druhá a mnohem ničivější vlna covidu-19 a indický scénář je zatím nejhorší na celém světě. Představitelé města Dillí museli v parcích posekat stromy a dřevo použít na výstavbu hranic. Žádají také příbuzné, aby při kremacích pomohli se skládáním dřeva a dalšími nezbytnými procedurami.
Krematorium Ghazipur ve východním Dillí vybudovalo dvacet hranic na přilehlém parkovišti. Jeden z pracovníků řekl indickým novinám, že na kremaci se čeká tři až čtyři hodiny, přičemž spálení jednoho nebožtíka trvá až šest hodin.
V dalších krematoriích je situace podobná. Sunil Kumar Aledia z organizace Center For Holistic Development, která pomáhá mimo jiné právě s kremacemi, řekl BBC, že některým už úplně došla kapacita. Ve dvacetimilionovém Dillí jsou rovněž zcela přeplněné nemocnice a dochází zásoby kyslíku.
Dochází i zdravotnické pomůcky
V Indii se nakazilo koronavirem jen během několika málo dnů přes milion lidí. Dochází nejen kyslík, ale také sanitky, lůžka na jednotkách intenzivní péče a léky. Někteří lidé v nemocnicích umírají kvůli nedostatku kyslíku. Přeplněné jsou rovněž testovací kapacity.
Sociální média doslova překypují prosbami o pomoc. Lidé zoufale shánějí kyslíkové masky a léky. Některé zahraniční státy nabídly Indii pomoc, Velká Británie například posílá do země ventilátory. Zdravotní pomůcky také poskytly Francie, Austrálie, Irsko a Německo. Také Světová zdravotnická organizace (WHO) se zavázala, že do Indie pošle tisíce kyslíkových přístrojů.
Americký prezident Joe Biden hovořil s indickým premiérem Narendrou Modim a nabídl zemi plnou podporu. Vedle přísunu zdravotnického materiálu se také zavázal, že USA uvolní zákaz vývozu surovin na vakcíny, takže Indie, která je největším výrobcem vakcín, si bude moci vyrobit víc očkovacích látek pro sebe.
V Indii už na covid-19 oficiálně zemřelo 192 tisíc lidí a 17 milionů se nakazilo, skutečná čísla ovšem zřejmě budou ještě mnohem vyšší.