Tyrannosaurus rex neboli T. rex je jeden z nejznámějších dinosaurů. Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho dokonce viděli ve filmu. Kolik jich ale chodilo celkem po Zemi? Analýza na základě posledních fosilních dat ukázala, že nejspíše neuvěřitelné 2,5 miliardy. O studii informuje server ScienceDaily.
Vzhledem k tomu, že se fosílií zatím nenašlo mnoho, paleontologové se vyhýbali odhadu velikosti vyhynulých populací. Nyní se však rozhodli na základě nejnovějších analýz fosilních záznamů zkusit změřit početnost severoamerického predátora T. rexe. Doteď to nebyl nikdo schopen spočítat. George Gaylord Simpson, jeden z nejvlivnějších paleontologů minulého století, měl navíc pocit, že to ani nelze provést.
Charles Marshall, ředitel Paleontologického muzea University of California, spolu se svými studenty, se rozhodl na tuto neznámou zaměřit. „Je to jeden z tisíců, jeden z milionu, jeden z miliardy?“ říkal si Marshall, když v ruce držel fosílii. „A pak jsem si začal uvědomovat, že možná můžeme skutečně odhadnout, kolik jich bylo naživu, a tedy, že na tuto otázku mohu odpovědět.“
Vědci dospěli k závěru, že se na kontinentu pravděpodobně v každém okamžiku vyskytovalo asi 20 000 dospělých T. rexů, od Mexika po Kanadu, a celkově žilo a zemřelo asi 2,5 miliardy jedinců.
T. Rex obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 Generací.
Marshall ale zdůrazňuje, že odhady jsou nejisté. Celkový počet jedinců, kteří kdy chodili po Zemi, mohl být kdekoliv od 140 milionů do 42 miliard. Dle vědců je totiž těžké provést kvantitativní odhady za pomoci fosilií.
Mladí jedinci byli ze studie vynecháni
K výpočtu využil Marshall a jeho studenti tzv. Damuthův zákon. Ten popisuje, jak je hustota populace spojena s velikostí těla. Ekologické rozdíly ale vedou k rozdílným hustotám populací zvířat se stejnou fyziologií a ekologickou nikou. Například jaguáři a hyeny mají přibližně stejnou velikost těla, ale hyeny se nacházejí v jejich prostředí s hustotou 50krát vyšší než je hustota jaguárů v jejich prostředí.
Marshall se v rámci studie rozhodl zacházet s T. rexem jako s predátorem s energetickými požadavky na půli cesty mezi požadavky lva a varana komodského.
Nedospělí tyrannosauři byli ze studie vynecháni, neboť mohli ve skutečnosti žít odděleně od dospělých a pronásledovat jinou kořist. Až v dospělosti totiž čelisti T. rexe řádově zesílily, což mu umožnilo rozdrtit kosti. Do značné míry, tak mohli fungovat jako odlišné živočišné druhy.
20 let a 5,2 tuny
Dle vědců byl pravděpodobný věk T. rexe při pohlavní dospělosti 15,5 roku a dožíval se pravděpodobně 20 let. Jeho průměrná tělesná hmotnost v dospělosti byla asi 5,2 tuny.
Z těchto odhadů vědci vypočítali, že každá generace trvala přibližně 19 let a že průměrná hustota byla přibližně jeden dinosaurus na každých 100 kilometrů čtverečních.
Dle odhadu se T. rex geograficky vyskytoval na asi 2,3 milionu čtverečních kilometrů a obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 generací. To společně s 20 tisíci jedinci v každém okamžiku dělá asi 2,5 miliardy jedinců.
K dnešnímu dni však bylo nalezeno méně než 100 jedinců, a mnoho z nálezů byla jen jediná kost.
Marshall očekává, že se jeho kolegové budou ohledně těchto čísel hádat, ale věří, že jeho výpočetní rámec pro odhad vyhynulých populací obstojí a bude užitečný pro odhad populací dalších zkamenělých tvorů.