Aby zamezila šíření obávané indické mutace, sáhla australská vláda k drastickým opatřením. Zakázala cesty do Indie a za porušení tohoto zákazu může hrozit vysoká pokuta nebo až pětileté vězení. Informuje o tom BBC.
Od pondělí se všichni Australané, kteří byli v Indii do dvou týdnů před předpokládaným návratem, nesmí vrátit do země. Kdo toto pravidlo poruší, hrozí mu pokuta 66 tisíc australských dolarů (zhruba milion sto tisíc korun), případně pět let vězení. Ve výjimečných případech obojí. Opatření má být pouze dočasné, v půlce května jej vláda znovu prodiskutuje.
Je to vůbec poprvé v historii, kdy Australanům hrozí žalář za to, že se vrací do vlasti, píší australská média. Dokonce i lékaři uvedli pro australskou televizní stanici ABC, že pokládají toto opatření za nepřiměřené. Vláda ale údajně rozhodla na základě „množství občanů, kteří jsou po návratu z Indie v karanténě“. V Indii je momentálně asi 9000 Australanů, z toho 600 patří do ohrožené skupiny.
„Vládě se toto rozhodnutí nedělá lehce. Ale je klíčové, abychom ochránili australský zdravotnický systém a počet nakažených covidem-19 v karanténě a v nemocnicích udrželi na zvládnutelné úrovni,“ řekl australský ministr zdravotnictví Greg Hunt.
Známý australský praktický lékař a komentátor zdravotnické problematiky Vyom Sharma rozhodnutí vlády zkritizoval. „Naši příbuzní teď v Indii umírají a nemají šanci, jak se dostat zpátky do vlasti. Vláda tyto lidi opustila,“ řekl. Opatření je vzhledem k hrozbě indické mutace podle něj nepřiměřené.
V celé Austrálii jsou nyní denně reportovány pouze desítky nových případů koronaviru, v posledních dnech se ale jejich počty začínají lehce zvedat. Indie naopak zažívá drastickou druhou vlnu nákazy a nové přírůstky šplhají až ke čtyřem stovkám tisíců denně. Indie hlásí už 19 milionů nakažených a 200 tisíc mrtvých. Některá média však upozorňují na to, že vzhledem k nedostatečnému testování mohou být tyto počty klidně desetkrát až dvacetkrát vyšší.