Austrálie před několika dni zakázala lety do Indie pod pohrůžkou vysoké pokuty a vězení. Dočkala se kritiky, podle které opatření porušuje lidská práva a je rasistické. Informuje o tom BBC.
Lidem, kteří se od pondělí vrací z Indie do Austrálie, hrozí pokuta v přepočtu 1,1 milionu korun nebo pět let vězení, případně obojí. V Indii je momentálně zhruba 9000 Australanů, z čehož 600 je potenciálně zranitelných. Je to poprvé, co se australská vláda rozhodla kriminalizovat své občany za to, že se vracejí do vlasti.
Opatření kritizují lékaři i nevládní organizace. Senátorka za Zelené Mehreen Faruqi napsala na Twitter, že rozhodnutí vlády je „naprosto hrozné a rasistické„. I známý konzervativní komentátor Andrew Bolt, který je na opačné straně spektra než Faruqi, uvedl, že opatření je tak iracionální a zlé, že i podle něj jde o rasismus. „Neumím si představit, že bychom takové restrikce uvalili například na bílé Australany vracející se z Anglie,“ řekl.
Bývalý komisař pro diskriminaci ras v australské komisi pro lidská práva Tim Souhtpommasane uvedl, že australská vláda je v tomto nekonzistentní, protože při předchozích covidových vlnách žádná taková opatření na navrátilce neuvalila. „Tyto restrikce se nikdy netýkaly Spojených států, Spojeného království a žádné evropské země, i když zde bylo velmi vysoké riziko nákazy,“ řekl exkomisař pro Sydney Morning Herald. „Očividně máme různé standardy pro různé země,“ dodal.
Občané druhé kategorie
Australští Indové tvoří v zemi zhruba 2,6 procenta populace a zákaz cestování pod pohrůžkou vězení se jich silně dotkl. Někteří z nich BBC řekli, že se cítí jako občané druhé kategorie. Australská komise pro lidská práva vládu vyzvala, aby dokázala, že opatření neporušují lidská práva a že jde o jediný způsob, jak s pandemií bojovat.
Vláda na tato obvinění reagovala slovy, že momentální situace v Indii by mohla ohrozit karanténní systém Austrálie, který pojme jen dvě procenta nakažených navrátilců z jiných zemí. Nařčení z rasismu premiér Scott Morrison odmítl. „Před rokem čelila vláda úplně stejným obviněním, když jsme zakázali lety z Číny,“ řekl rádiu 2GB. „Pandemie nemá co do činění s žádnou ideologií či politikou. Není to politika, ale virus,“ dodal.
Australská asociace lékařů (AMA) uvedla, že opatření ukazují na křehkost karanténního systému. „Vláda by jej raději měla zlepšit a dostat všechny občany domů, než tento zákaz jen o den déle prodlužovat,“ prohlásila AMA. Opatření platí do 15. května a posléze by jej vláda měla přehodnotit.