V roce 2015 přišel dnes dvaatřicetiletý surfař z Austrálie Chris Bowles o nohu po útoku žraloka. Po šesti letech mu australský stát povolil nechat si jako suvenýr žraločí zub, který se mu zasekl v surfařském prkně. V Austrálii lidé ze zákona nesmí vlastnit části z chráněných zvířat, informuje BBC.
Pět a půl metru dlouhý žralok zaútočil na Bowese v dubnu 2015, když surfoval na Fishery Bay v Jižní Austrálii. Šlo o velkého bílého žraloka, který patří k druhům nejnebezpečnějším pro člověka. „Chytil mě za nohu a chvíli si se mnou hrál,“ řekl Bowes o útoku vražedného predátora. „Nakonec mi ukousl nohu.“ Dva přátelé jej dostali na břeh a přivolali pomoc. Záchranáři jej museli oživovat, zastavilo se mu srdce. V nemocnici v Adelaide byl deset dní v kómatu.
Když policisté vzali z místa útoku jeho surfařské prkno, našli v něm zaražený žraločí zub. Dle zákona jej odevzdali úřadům. „Nesměl jsem se na něj ani podívat,“ uvedl Bowes, který šest let vedl o zvláštní suvenýr s úřady bitvu. Několikrát ale dostal zamítavé stanovisko, a to až do té doby, kdy se o jeho případ začali zajímat místní politici.
Pokuta nebo vězení
„Byl zaražený v mém prkně, takže nechápu, proč bych ho nemohl mít,“ argumentoval surfař. „Kvůli zubu bych nikdy žraloka nezabil, ale on mi sebral mou nohu. Tu už nikdy nedostanu zpátky, stejně jako on svůj zub.“ Podle zákona, který platí v Jižní Austrálii, lidé nemohou vlastnit, prodávat ani kupovat části žraloků pod hrozbou až dvou let vězení či pokuty 100 tisíce australských dolarů (zhruba 1,6 milionů korun).
Nakonec se ale David Basham, ministr Jižní Austrálie pro místní rozvoj, zasadil o to, aby stát udělil Bowesovi výjimku, a to poprvé v historii. Řekl, že vrátit mu žraločí zub je to nejmenší, co pro něj jeho úřad může udělat. „Chris si očividně prošel velmi traumatickým zážitkem a chtěl jsem mu pomoci,“ řekl Basham.
Chris Bowes má nyní už zub doma a vozí ho s sebou na motivační přednášky, kde o svém střetnutí se žralokem vypráví. „Jednou ho budu ukazovat vnoučatům,“ těší se.