V jeskyních nedaleko Říma objevili archeologové ostatky devíti neandrtálců. Nejstarší nález se datuje do doby až před 100 tisíci lety. Informuje o tom agentura Reuters na základě prohlášení italského ministerstva kultury.
V jeskyních Guattari v San Felice Circeo v Itálii objevili archeologové zkamenělé ostatky patřící neandrtálcům. Stáří osmi nálezů se odhaduje na 50 000 až 68 000 let. Jeden je pak datován dokonce do období před 90 000 až 100 000 lety. Mezi nálezy byly kosti, lebky a další části těla.
Jeskyně Guattari byly objeveny před více než 80 lety a nachází se asi 100 metrů od pobřeží Tyrhénského moře nedaleko Říma.
Neandertálci jsou nejbližší příbuzní moderních lidí. Vymřeli asi před 40 000 lety. Příčina vymření stále není jasná, ačkoli teorie zahrnují kupříkladu neschopnost přizpůsobit se změně klimatu. Svůj podíl by na tom ale mohli mít i moderní lidé.
Mezi Homo sapiens a neandrtálci totiž docházelo ke křížení. Současné populace mimo Afriku nesou malé procento neandrtálské DNA.
Nedávná studie navíc naznačuje, že křížení mezi prvními Homo sapiens v Evropě a neandrtálci bylo častější, než se dříve myslelo. Jednou z příčin, proč neandrtálci zmizeli, by tak mohlo být to, že byli jednoduše absorbováni do větších skupin moderních lidí.
V Jeskyni byly nalezeny i pozůstatky zubra.
V jeskyních Guattari byly již dříve nalezeny ostatky. Celkem se tak jedná o 11 osob, což je dle ministerstva „potvrzeno jako jedno z nejvýznamnějších míst na světě v historii neandrtálského člověka.“
„Jsou to všichni dospělí jedinci, s výjimkou jednoho, který mohl být v mladistvém věku,“ uvedl v prohlášení Francesco Di Mario, vedoucí archeologů v jeskyni Guattari.
Ale nejen lidské ostatky archeologové v jeskyni našli. Byly nalezeny také pozůstatky zvířat včetně zubra.