Dopady hackerského útoku z minulého týdne na potrubní síť dodávající benzín a naftu se projevují i nadále. Američané přijíždějí k benzínovým stanicím a kvůli dočasnému výpadku dodávek paliva si dělají zásoby. Vláda však upozorňuje, že se jedná o podobně nesmyslné „křečkování“, jako když lidé na začátku pandemie covid-19 skupovali toaletní papír. Uvedl to server BBC. Dodávky paliva by se měly obnovit koncem tohoto týdne.
Výpadek paliva zasáhl především několik států na jihovýchodu Spojených států amerických (USA). Benzínové stanice tím pádem zvedají ceny, jejich zásoby se ale postupně tenčí. V úterý dosáhl benzín hodnoty 2,98 dolar za galon, kterou měl naposledy v listopadu roku 2014. Z těchto důvodů také státy, jako je Severní Karolína, Virginia a Florida vyhlásily nouzový stav. Mezi další zasažené státy patří Tennessee, Jižní Karolína a Georgia. Ty totiž spoléhají právě na dodávky z napadené Colonial Pipeline.
Na tu zaútočili hackeři v pátek, zastavili tak operování 8 900 kilometrů dlouhé potrubní sítě, která zásobuje téměř polovinu východního pobřeží USA. Po vyšetřování z útoku obvinilo FBI kriminální skupinu zvanou DarkSide. Pocházet má nejspíše z Ruska nebo nějaké části východní Evropy. K znehybnění Colonial Pipeline využili útočníci takzvaný ransomware. Ten počítače zablokuje a přístup povolí až když „oběť“ zaplatí požadované peníze. Prezident Biden však oznámil, že neexistují žádné důkazy pro to, že by skupina operovala ve jménu ruské vlády. Podobně taková obvinění odmítla i ruská ambasáda v USA.
Napadení potrubní sítě je apolitické. Nejsme svázáni s žádnou vládou, tvrdí hackeři
Skupina hackerů ve svém pondělním prohlášení uvedla, že „náš cíl je vydělávat peníze, nechceme vytvářet problémy pro společnost“. Dodala také, že jedná apoliticky a není navázaná na jakoukoli vládu. Někteří analytici tak odhadují, že samotní útočníci mohou být překvapení tím, jaký „poprask“ způsobili. Společnost totiž po selhání všech senzorů a bezpečnostních systémů musela najmout desítky zaměstnanců, aby na potrubní síť dohlídli. Její fungování se má totiž obnovit až koncem týdne. Zaplatit musela také několik helikoptér, které na dění dohlížejí ze vzduchu.
Kvůli dočasnému nedostatku paliva, stoupajícím cenám a omezení rafinérií se americká vláda rozhodla pro několik kroků. Například Georgia vyhlásila krátkodobé odstoupení od prodejní daně na benzín. Odbor pro životní prostředí Environmental Protection Agency (EPA) zase upustil od některých regulací jinak aplikovaných na dovoz paliva. Největší hrozbou je tak v momentální krizi spíše panika Američanů, kteří se obávají, že nebudou moct odvézt děti do školy či dojet do práce. Ředitel z odborné společnosti GasBuddy Patrick De Haan totiž pro CNN uvedl, že takové „iracionální chování“ by současnu krizi mohlo prodloužit „na několik týdnů“.