Podnikatel Elon Musk ve středu opět využil svůj Twitter pro oznámení zásadní zprávy. Uvedl, že bere zpět původní rozhodnutí o přijímání bitcoinu jako platby za elektrická auta z dílny jeho automobilky Tesla. Důvodem je podle něj dopad těžení kryptoměn na životní prostředí. Analytici však diskutují, zda se nejedná o další z jeho snah zamíchat s hodnotami bitcoinu i akcií. Nejznámější kryptoměna totiž následně poklesla o více než 10 procent. Uvedl to server BBC.
Podnikatel a zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk se na svém Twitteru odkazoval na nutnost ohlížet se při podnikání s bitcoiny také na životní prostředí. Nakonec tedy Tesla platby v této kryptoměně dle něj přijímat nebude. Vliv na obrat jeho myšlení může mít především slovo environmentálně založených investorů. Automobilka Tesla totiž vyrábí elektrická auta šetrnější k přírodě, a tak podobné podnikatele přitahuje. Musk přitom v únoru oznámil, že Tesla nakoupila bitcoiny v hodnotě asi 1,5 miliard dolarů.
Někteří analytici proto jeho nynější krok považují spíše za snahu ovlivnit trh než upřímnou starost o přírodu. Je totiž nepravděpodobné, že by o environmentálních dopadech bitcoinu předtím nevěděl. Na těžení kryptoměn je potřeba velké množství vysoko-rychlostních počítačů, které spotřebovávají obrovská kvanta energie. Ta však většinou pochází z neudržitelných zdrojů, jako jsou fosilní paliva. Na způsob „výroby“ bitcoinu má velký vliv také Čína, která odpovídá za více než 75 procent těžení této kryptoměny na světě. Právě ta však obnovitelné zdroje energie příliš nevyužívá.
Bitcoiny Tesla neprodá. Bude si je šetřit na dobu, kdy budou více udržitelné, tvrdí Musk
„Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a měli bychom věřit, že má slibnou budoucnost. Tento vývoj však nesmí nadále pokračovat na úkor životního prostředí,“ uvedl ve svém prohlášení na Twitteru Musk. Oznámil také, že Tesla své bitcoiny neprodá, ale místo toho je plánuje využít, jakmile se těžení stane více udržitelným. Momentálně navíc automobilka uvažuje o nákupu udržitelnějších kryptoměn, které nespotřebovávají tak velké množství energie. Podle serveru Al Jazeera, vycházejícího ze studie Cambridgeské univerzity stojí těžení průměrně tolik energie, jako vyprodukuje Argentina.
Debata o udržitelnosti kryptoměn se zintenzivnila také kvůli takzvaným NFTs, tedy jakési digitální formě umění. Při obchodování s ní je totiž rovněž možné platit bitcoiny. Musk je pak poprvé vyzdvihnul v lednu, když na svém Twitteru sdílel jednoduchý příspěvek s #bitcoin. Při debatě na populární aplikaci pro hromadné diskuse Clubhouse také uvedl, že měl bitcoiny nakoupit už před osmi lety.
Kromě toho pomohl zvednout hodnotu i další kryptoměně, takzvanému Dogecoinu. Pravidelně o ní totiž tweetoval, navíc ji minulý víkend zmínil ve známém pořadu Saturday Night Live (SNL). Na Twitteru se také svých sledovatelů ptal, zda by ji měla Tesla přijmout. Nyní však není jasné, zda by k tomu po středečním prohlášení Muska automobilka opravdu přistoupila.