K obviněním ze zneužívání etnické menšiny Ujgurů v čínském regionu Xinjiang k výrobě bavlny se v pátek přidala další zjištění. Tentokrát nový výzkum ukazuje, že by držení pracovníci měli být nuceni vypomáhat také ve výrobnách solárních panelů. Uvedl to server CNN Business.
Zpráva je alarmující především proto, že americký prezident Joe Biden plánuje obnovu infrastruktury, ve které chce rozšířit také využívání solární energie. Velká část komponentů pro zpracování sluneční energie však pochází právě z Číny.
Výzkum publikovaný v pátek ukazuje, že by v Číně mohli být Ujgurové a další etnické a náboženské menšiny nuceni k výrobě komponentů určených pro produkci čistší energie. Při tomto procesu má být navíc využíváno uhlí, které však při spalování produkuje velké množství oxidu uhličitého. Čínská vláda však dosud podobná obvinění odmítá. K novému zjištění se vyjádřila pouze mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying, když zprávy nazvala „nehoráznou lží“. „Snaží se vytvořit falešné příběhy o práci v Xinjang, aby potlačili čínské společnosti a průmysl, což je součástí jejich plánu na utlačení Číny,“ uvedla podle serveru CNN.
Oblast Xinjang je přitom zodpovědná za produkci téměř poloviny světových zásob polysilikonu, klíčového materiálu pro výrobu solárních panelů. Proto je možné, že by čínské výrobky využily při obnově infrastruktury také Spojené státy americké (USA). V dalších deseti letech se má totiž americká solární kapacita nainstalovaná do roku 2020 ještě ztrojnásobit. Administrativa prezidenta Bidena proto uvažuje o zavedení dalších sankcí vycházejících z obvinění o nucené práci Ujgurů.
Solární panely mohou být další překážkou ve vztazích Číny a USA
Na riziko využívání čínských výrobků pak upozorňují v USA především republikáni. „Jak můžeme zajistit, že nucená práce z Číny, kde se do dnešního dne odehrává genocida, se nikdy nestane součástí snah na záchranu klimatu Spojených států?“ ptal se například politik Michael McCaul účastnící se Výboru zahraničních věcí. Bidenův pověřenec pro klimatickou a přírodní bezpečnost John Kerry proto uvedl, že je zavedení dalších sankcí Bidenovou administrativou nyní zvažováno.
Zástupci USA už několik let tvrdí, že čínská vláda uvěznila přes dva miliony Ujgurů v detenčních a takzvaných „převýchovných“ kempech. V nich jsou nuceni nejen k práci, ale také indoktrinaci ideologie čínské komunistické vlády. Potencionálně jsou vystavováni také dalšímu zneužívání nebo psychickému týrání. Jedna ze čtyř hlavních továren na výrobu polysilikonu v regionu Xinjang s názvem Daqo proto pozvala mezinárodní analytiky a auditory, aby její práci zkontrolovali. Nový výzkum totiž odhalil, že tři ze čtyř zmíněných společností jsou napojeny na čínskou vládu. Právě tato však nejspíše funguje samostatně.