Tedros Adhanom Ghebreyesus, ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v pátek uvedl, že by bohatší země měly zatím odložit plány na očkování dětí a teenagerů proti koronaviru. Místo toho by se měly podělit o vakcíny s chudšími zeměmi v rámci iniciativy Covax. Informuje o tom BBC.
Ředitel WHO to řekl na páteční virtuální konferenci v Ženevě. Poukázal na to, že distribuce vakcín po světě je velmi nerovnoměrná. „Rozumím tomu, že některé státy chtějí očkovat děti a adolescenty, ale žádám je, aby to zvážili. V chudých a nejchudších zemích světa není dostatek vakcíny ani pro zdravotnické pracovníky, a nemocnice tam přetékají lidmi, co bojují o život,“ řekl.
Na očkování dětí proti covidu-19 se už celý svět připravuje. Americký prezident Joe Biden minulý týden řekl, že už brzy by se mělo začít očkovat ve věkové skupině 12-15 let. Uvedl také, že doufá, že do 4. července bude už proočkováno 70 % dospělých Američanů, aby se Den nezávislosti mohl slavit bez omezení. Americké úřady už vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech pro teenagery schválily, stejně tak Kanada, která už začala očkování nabízet i dvanáctiletým.
V ČR je už přes tisíc naočkovaných teenagerů
V ČR už je přes tisíc lidí naočkovaných ve věkové skupině 0-17 let, vakcína Pfizer/BioNTech je na rozdíl od ostatních vakcín schválená i pro šestnáctileté. Jsou to buď chronicky nemocní lidé, nebo studenti zdravotních škol. Očkování dětí má ale i svoje významné odpůrce, kteří poukazují na to, že dětem koronavirus prakticky neubližuje.
Zatím nejvíc očkují Spojené státy, Čína a Indie, některé africké země však ještě ani nezačaly. Iniciativa Covax vznikla s cílem prioritně proočkovat dvacet procent populace v 92 chudších zemích, primárně zdravotníky.
Během páteční konference ředitel WHO také varoval, že druhý rok pandemie bude zřejmě ještě smrtelnější, než byl první, a že situace v Indii je skutečně závažná. V Indii se nemohou naočkovat ani zdravotníci v první linii a někteří umírají. Země se potýká nejen s nedostatkem vakcín, ale také se smrtící druhou vlnou covidu-19, přičemž vyloučena podle odborníků není ani vlna třetí. „Je to morální katastrofa, která může zasáhnout i další chudší země,“ uvedl šéf WHO.