Ujjayi dech je vstupní branou do pránájáma praktik. Jak může transformovat naši jógu i každodenní život? Přečtěte si našeho průvodce dechem Ujjayi.
Ujjayi pránájáma (technika regulace dechu) je jemný, šeptající dech, zvaný také vítězný dech, nebo oceánský dech. Srovnává se se zvukem větru mezi stromy nebo vlnami narážejícími na břeh.
Klíčové pojmy sanskrtu pro Ujjayi pránájámu:
Ujjayi: vítězství
Pránájáma: prána – životní síla, dech, Yama – kontrola, zdrženlivost, regulace
Mechanika Ujjayi dechu
Vdechování i výdech procházejí nosem, se zavřenými rty. Přestože dech prochází nosními dírkami, důraz je kladen na vaše hrdlo. Slouží také k vytváření tepla v těle.
Vytvoříte zúžení v krku, jako byste dýchali dovnitř a ven tenkým brčkem. Uvolněte zadržované napětí v zubech, čelisti i krku. Při nádechu a výdechu můžete cítit dech na zadní straně krku. To jde ruku v ruce se zvukem, který lze přirovnat ke zvuku vln. Tón je plynulý a stabilní, nepřerušované cykly nádechů a výdechů, často nelze poznat rozdíl ve zvuku mezi nádechem a výdechem.
Spolu s rovnoměrným tónem dechu je jeho délka při nádechu stejná jako při výdechu. Při nácviku si můžete pomoci metronomem, jaký používají hudebníci. Pokud ho nemáte, existuje spousta mobilních aplikací. Nastavte svůj metronom na 75 tepů za minutu, nadechujte a vydechujte vždy po dobu 4 tepů. Výhodnější je aplikace, která akcentuje začátek každého nového dechového cyklu. V žádném okamžiku byste neměli zadržovat dech.
Jak začít
Začátečníci mohou nejprve dýchat s otevřenými ústy, aby si zvykli na fyzický pocit v krku a zvuk dechu.
Posaďte se na pohodlné sedadlo, váhu těla rozložte rovnoměrně. Kolena by neměla být výše než boky. Páteř protáhněte směrem nahoru. Brada je rovnoběžně se zemí. Položte si jednu ruku na klín / stehno, dlaň směřuje nahoru či dolů. Druhou ruku si dejte před ústa, dlaň směřuje k vám.
S otevřenými ústy vydechujte do dlaně a představujte si, že napařujete zrcadlo. Cítíte teplý dech na dlani. Procvičujte až 10 cyklů. Všimněte si, zda je pro vás nádech nebo výdech obtížnější.
Až se budete cítit pohodlně, přejděte k zavření úst na nádech, ale otevření úst na výdech. Zjistěte, zda dokážete udržet zvuk i při zapečetěných rtech. Provádějte 5-10 cyklů.
Přejděte k Ujjayi dechu. Můžete si nastavit stopky na dobu 2 minut nebo zvolit, na kolik cyklů dechu se chcete zaměřit (můžete použít metronom). Opět si všimněte, kde dech naráží na odpor. Možná se vám zdá nepříjemný zvuk, vyrovnávání objemu vzduchu při nádechu s výdechem, nebo si všimnete jiné nesrovnalosti. Uvědomte si, na co se musíte soustředit a kterou fázi dýchání procvičovat.
Pokud nejste schopni dýchat rovnoměrně, zkuste dech zkrátit. V žádném okamžiku byste neměli zadržovat dech, nebo lapat po dechu. Celý proces by měl být plynulý.
Kdy použít dech Ujjayi
Ujjayi dech můžete cvičit kdykoli chcete. Pokud jste na jógové podložce, uvědomte si, že dech vytváří teplo v těle. Ve vaší praxi mohou nastat situace, kdy je přidávání tepla nežádoucí (např. u těhotných žen cvičících jógu).
Ujjayi dech v praxi
Ujjayi dech se brzy stane vaším novým zvykem, který je schopen vás uklidnit a přivést mysl do stavu zvýšené a progresivní lehkosti. Budete se cítit klidní a nerušení. Naučte se dech Ujjayi používat i v běžném životě – při konfrontaci se šéfem, při řešení záchvatů zlosti vašeho batolete nebo při hádce s partnerem.
Když dýcháme dechem Ujjayi, transformujeme automatické dýchání v záměrné a můžeme tak ovlivnit to, jak se cítíme. Provádíme to pomocí regulace objemu vzduchu, délky a zvuku našich nádechů a výdechů.
Některé styly jógy (např. Ashtanga a Jivamukti) a někteří učitelé jsou více zaměřeni na dech než jiní. Během lekce dávají pokyny ke každému nádechu a výdechu a stávají se tak lidským metronomem. V jiných hodinách tímto způsobem vedeni nebudete, proto se nováčkům může snadno stát, že budou spoustu času cvičit ásany bez optimálního dýchání.