Letos v lednu začala v Číně platit kontroverzní část občanského zákoníku, která nařizuje párům před rozvodem měsíční lhůtu, během které si rozvod mohou rozmyslet. Od té doby, co zákon platí, je v zemi téměř o tři čtvrtiny rozvodů méně, píše CNN a další servery.
Podle vládních statistik se v první čtvrtině roku rozvedlo jen 296 000 čínských párů, kdežto v poslední čtvrtině loňského roku jich bylo 1,06 milionu. Rozvodovost se tak snížila o 72 procent. V první čtvrtině roku 2020 bylo rozvodů 612 tisíc.
Propad jde zřejmě na vrub kontroverznímu zákonu, podle nějž musí pár, který požádá o rozvod, formálně počkat třicet dní. Během této lhůty „na vychladnutí“ může kterýkoliv z páru žádost stáhnout. Po měsíci pak musí pár podat žádost znovu a teprve potom se jejich manželství může rozvést.
Zákon zatím platí jen v některých částech Číny, má ale mnoho kritiků. Ti poukazují na to, že omezuje lidské svobody a nutí lidi zůstat v nešťastných a někdy třeba násilných svazcích. Státní média ale zákon chválí, podle nich „posiluje rodinnou stabilitu a společenský řád“. Čínská vláda zákon obhajuje, že zabraňuje impulzivním rozvodům a že domácí násilí manželských dvojic se může řešit u soudu. Loni v lednu manžel v provincii Chu-pej zavraždil svou ženu a některá média popisovala případ jako „první oběť lhůty na rozmyšlenou“.
Méně rozvodů, více dětí
Čína v posledních letech čelila doslova vlně rozvodů, které podle Čínské federace žen ze sedmdesáti procent iniciovaly manželky. Souvisí to se snížením společenského stigma a větší nezávislostí žen. Někteří politici se toho zalekli. V poslední době začaly čínské úřady lidem doporučovat mít víc dětí, aby tak oddálili potenciální demografickou časovanou bombu.
„Manželství a porodnost jdou ruku v ruce. Stoupající rozvodovost bude znamenat nižší porodnost, což negativně ovlivní ekonomický a společenský rozvoj,“ řekl už minulý rok vládní úředník Yang Zongtao z ministerstva pro občanské záležitosti na konferenci. „Měli bychom se tím vážně zabývat. Ministerstvo zlepší relevantní sociální politiku a zvýší propagandu, aby si veřejnost osvojila pozitivní hodnoty manželství, rodiny a lásky,“ řekl. Zákon s měsíční lhůtou na rozmyšlenou má hrát v novém vládním přístupu klíčovou roli.
Čína není jedinou zemí, která takové lhůty zavádí. I ve Francii a v Británii mají lidé před rozvodem několik týdnů na rozmyšlenou.