Zdrojem napětí mezi Čínou a Filipínami jsou již nějakou dobu územní spory v Jihočínském moři. Peking navíc neuznal rozhodnutí mezinárodního soudu ve prospěch Filipín. V sobotu uvedlo filipínské ministerstvo zahraničí, že země vedly na toto téma „přátelské a upřímné“ rozhovory, píše agentura Reuters.
Haagský tribunál shledal před téměř pěti lety, že skalnaté útesy, na něž si Čína činí nárok, nelze použít jako základ územních nároků. Některé sporné vody jsou tak dle tribunálu ve výlučné ekonomické zóně Filipín. Čína navíc porušila svrchovaná práva Filipín tím, že zasahovala do jejich rybolovu a ropného průzkumu. Čína ovšem rozhodnutí neuznává.
Posledním zdrojem napětí mezi oběma zeměmi byla přítomnost stovek čínských plavidel ve výlučné ekonomické zóně Filipín. Dle Filipín se jednalo o čínské námořní milice. Peking však tvrdí, že se jednalo o rybářské lodě, které se ukrývaly před špatným počasím.
V sobotu uvedlo filipínské ministerstvo zahraničí, že země vedly přátelské rozhovory ohledně Jihočínského moře, skrz které putuje každoročně zboží v hodnotě 3 biliony dolarů.
„Obě strany vedly přátelské a upřímné výměny názorů o obecné situaci a konkrétních problémech v Jihočínském moři,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničních věcí.
„Došlo k vzájemnému uznání významu dialogu pro zmírnění napětí a pochopení postavení a záměrů každé země v této oblasti,“ uvedlo ministerstvo.
Začátkem tohoto měsíce ovšem filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin uvedl na svém osobním účtu na Twitteru, aby čínská plavidla „vypadla“.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte následně svým ministrům zakázal veřejně mluvit o situaci v Jihočínském moři. Snaží se totiž vzhledem k půjčkám a investicím Čínu neprovokovat.
Diskuze i ohledně potopeného člunu
Během pátečního dialogu se dle ministerstva zahraničí diskutovalo také o potopení filipínského rybářského člunu, ke kterému došlo v červnu roku 2019. Ten byl potopen čínským rybářským plavidlem, které filipínské rybáře v Jihočínském moři nechalo. Filipínské ministerstvo spravedlnosti bude usilovat o odškodnění pro oběti.
Vztahy se však celkově mezi Filipínami a Čínou zlepšily, neboť Duterte popsal rozhodnutí soudu z roku 2016 o Jihočínském moři jen jako „kousek papíru“, který může vyhodit do koše.
Filipíny ale během rozhovorů znovu vyzvaly Peking, aby dodržoval mezinárodní právo, včetně rozhodnutí soudu.