Změna klimatu připravuje druhy o habitaty a výkyvy teplot již mnoho živočišných druhů dostaly na pokraj vyhynutí. Vědci by se nyní na základě nové studie mohli pokusit předpovědět, které druhy změna nejspíše tolik nezasáhne a budou schopné se přizpůsobit a přežít, píše server ScienceDaily.
Změna klimatu staví mnoho druhů před velké problémy. Dle stránek Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) má nárůst průměrné globální teploty o přibližně 1° C vážné dopady a ovlivňuje početnost, chování i přežití druhů.
Vědci za pomoci sekvenování genomu ukázali, že některé druhy ryb se mohou změnám rychle přizpůsobit. Výsledky studie mohou pomoci předpovědět evoluční budoucnost těchto populací.
„Moderní verze Darwinovy myšlenky přirozeného výběru předpokládá, že organismy s geny, které upřednostňují přežití a reprodukci, budou mít tendenci zanechávat více potomků než jejich vrstevníci, což způsobí, že se frekvence genů v průběhu generací zvýší,“ říká hlavní autor studie Alan Garcia-Elfring. Výsledkem tak je, že se populace v průběhu času prostředí přizpůsobí.
Tento proces však byl studován převážně retrospektivně u populací, které se přizpůsobily svému současnému prostředí dávno v minulosti. V tomto případě však někdy není možné přesně pochopit, jak za sebou události následovaly. Jaké vlastnosti byly nejdůležitější a také kdy, což vedlo k následné adaptaci.
Modelem se stala koljuška
Ryba zvaná koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus) je oblíbeným druhem evolučních ekologů. Může mít totiž různé tvary, velikosti, a dokonce žít jak v mořské, tak ve sladké vodě a navíc v širokém rozmezí teplot. Otázkou však bylo, co jí činí tak odolnou. Vědci si jí proto zvolili jako model, na kterém lze studovat přirozený výběr v akci.
Vědci sledovali šest populací těchto ryb před a po sezónních změnách prostředí v ústí řek podél pobřežní Kalifornie. Vlhké zimy a suchá léta vedou v této oblasti k velkým změnám, neboť ústí řek jsou periodicky od oceánu izolována. Do příští sezóny přežijí pouze ty ryby, které jsou schopné tyto rychlé změny tolerovat.
Je pozoruhodné, že se vědcům opravdu podařilo objevit důkazy o genetických změnách způsobených sezónními změnami. „K těmto genetickým změnám došlo u nezávislých populací během jedné sezóny, což zdůrazňuje, jak rychle lze detekovat účinky přirozeného výběru,“ říká Alan Garcia-Elfring.
Garcia-Elfring dodává, že jsou tato zjištění důležitá, neboť naznačují, že vědci by mohli být schopni použít genetické změny, ke kterým došlo v minulosti, jako způsob předpovědi toho, jak se populace mohou v budoucnu přizpůsobit environmentálním změnám, jako je změna klimatu.
V budoucnu chtějí vědci testování zopakovat, aby viděli, zdali se to projevuje každý rok.