Nejvyšší evropský regulační úřad pro léky, Evropská léková agentura (EMA) schválila vakcínu společnosti Pfizer/BioNTech pro věkovou skupinu 12-15 let. V Evropě se tak mohou začít očkovat děti, potvrzuje BBC.
Jednotlivé státy EU se nyní musí rozhodnout, jestli vakcínu dětem nabídnou. Německo už dalo očkování dětí zelenou ve čtvrtek. USA a Kanada autorizovaly vakcinaci dětí a mladých dospělých už minulý měsíc.
Páteční rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) zaurgovala Evropu, aby očkování zrychlila. „Pandemie neskončí, dokud nebude proočkováno aspoň 70% populace,“ řekl ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.
Hlavní vakcinační stratég EMA Marco Cavaleri řekl, že děti budou potřebovat dvě dávky vakcíny ve třítýdenním intervalu. Řekl, že vakcína od Pfizeru se v klinických studiích ukázala u dětí jako velmi úspěšná. „Z bezpečnostního hlediska můžeme říct, že vakcína je u dětí velmi dobře tolerována. Vedlejší účinky jsou podobné jako u mladých dospělých, tedy nevznáší žádné velké obavy,“ řekl Cavaleri. Vakcínou Pfizer/BioNTech se v Evropě očkují i šestnáctiletí a starší. Ostatní očkovací látky jsou zatím povoleny od 18 let výše.
Německo už se připravuje
V Německu už federální vláda oznámila, že děti od dvanácti let se mohou nechat očkovat od 7. června. Kancléřka Angela Merkel řekla, že očkování nebude pro děti povinné. Z průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že nechat své děti očkovat chce 51% německých občanů.
Florian Hoffmann, specialista na intenzivní medicínu řekl, že prioritu by stále měli mít starší lidé. „Mají mnohem větší šanci mít těžký průběh, tedy mohou skončit na jednotkách intenzivní péče,“ uvedl Hoffmann.
Diskuze o tom, zda děti očkovat či ne, se vede i v ČR. Někteří odborníci poukazují na to, že virus SARS-COV2 není pro děti, až na malé výjimky, nebezpečný. Vedlejší účinky očkovacích látek proti covidu se sice objevují velmi zřídka, mohou ale být potenciálně smrtící. Po internetu se před časem šířila zvěst o dvouletém dítěti z americké Virginie, které v rámci klinických zkoušek zemřelo po podání vakcíny. Podle mluvčí Centra pro kontrolu a prevenci nemoci (CDC) Kristen Nordlund se ale jednalo o zcela vymyšlenou zprávu.
Hans Kluge, evropský ředitel WHO, před několika dni varoval před mutacemi viru, které se mohou šířit, dokud nebude většina populace proočkována. „Už víme, že indická varianta se šíří rychleji než britská, která byla nakažlivější než ta původní,“ řekl. „Naším nejlepším přítelem je rychlost, a čas jde proti nám. Potřebujeme zásadně zrychlit očkování,“ burcoval.