Již více než 4000 let se čaj vaří po celém světě. Je to druhý nejoblíbenější nápoj po vodě. Které čaje nám pomohou lépe spát?
Nejvíce oblíbené jsou bylinkové čaje. Ptáte se proč? Bylo vědecky prokázáno, že snižují úzkost a pomáhají nám dosáhnout kvalitního spánku, který si všichni tak zasloužíme.
Zde je 6 nejlepších čajů, které vám pomohou zlepšit spánek:
Heřmánkový čaj
Existuje řada neoficiálních důkazů, které naznačují, že heřmánek je bezpečný a vysoce účinný přírodní pomocník při spánku. Ale to není vše, je také považován za silnou bylinu používanou k léčbě celé řady stavů, od kožních onemocnění po srdeční choroby. Má léčivé a preventivní vlastnosti zejména pokud jde o zánět a snížení fyzické bolesti.
Optimální doba k vychutnání šálku heřmánkového čaje je těsně před spaním. Doporučujeme zhruba 30 minut před tím, než zalezete pod peřinu.
Zelený čaj
Zelený čaj technicky pokrývá širokou škálu nápojů, od senchy přes jasmín až po oolong. Hlavní účinnou látkou v zeleném čaji je epigalokatechin galát. Ten je znám svými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, které zpomalují růst rakovinných buněk, snižují krevní tlak a zlepšují krevní lipidy.
Zelený čaj také obsahuje aminokyselinu theanin, u které bylo prokázáno, že snižuje hormony související se stresem a vzrušením neuronů v mozku, pomáhá vám uvolnit se a poté lépe spát. Studie z Japonska naznačuje, že pití 3-4 šálků zeleného čaje s nízkým obsahem kofeinu během dne může snížit únavu a stres a také zlepšit kvalitu spánku.
Optimální doba pro šálek zeleného čaje je před polednem! Stále totiž obsahuje nějaký kofein, takže není vhodným nápojem těsně před spaním.
Valerijský čaj
Čaj z kozlíku lékařského je mírným sedativem. Vyrábí se z kořene nebo listů rostliny. Je ideální pro ty, kdo mají problém usnout. Také pomáhá k nepřetržitému spánku, po kterém všichni toužíme. Optimální doba pro čaj z kozlíku lékařského je 2 hodiny až 30 minut před spaním.
Čaj z mučenky
Pokud hledáte klidný noční spánek, mučenka je pro vás to pravé. Jedná se o popínavou révu pocházející ze Severní Ameriky. Bývá spojována s relaxací, zvýšenou náladou, úlevou od bolesti a lepší kvalitou spánku. Vhodná doba pro pití mučenkového čaje je asi hodinu před spaním.
Mátový čaj
Jeden z nejlepších nápojů před spaním, protože neobsahuje žádný kofein. Skvělá volba pro ty, kdo trpí nespavostí. V čaji jsou také sloučeniny, které pomáhají uvolnit vaše svaly a zanechají ve vás pocit klidu. Kromě toho se ukázalo, že pomáhá při zažívacích potížích, které vás potenciálně mohou v noci trápit. Pokud pociťujete nevolnost nebo trpíte ranními nevolnostmi, vyzkoušejte mátový čaj. Pít ho můžete kdykoli během dne.
Čaj z meduňky
Věděli jste, že používání meduňky v bylinné medicíně se datuje až do středověku? Tato rostlina zlepšuje chuť k jídlu, zmírňuje zažívací potíže, snižuje stres a léčí nespavost. Optimální doba k vychutnání šálku čaje z meduňky je po večerním jídle, protože pomáhá také při trávení.