Předseda britské vlády Boris Johnson sdělil, že na následujícím summitu G7 představí plán, jak do konce příštího roku dokončit masovou vakcinaci proti covidu-19 pro celý svět. Informuje o tom BBC.
Johnson chce na summitu vyzvat bohaté země, aby společně s ním k naočkováním celého světa přispěly. Summit G7 se bude konat od 11. do 13. června v Carbis Bay v Cornwallu a bude to první akce takového druhu, kde se lídři světových ekonomik setkají osobně od začátku pandemie. Na summit se chystá i americký prezident Joe Biden a bude to jeho první návštěva Spojeného království od doby, co převzal úřad.
Britský premiér řekl, že na summitu vyzve svoje protějšky, aby „čelili největší výzvě poválečné doby a nechali proočkovat celý svět do konce příštího roku„. „Promluvím k dalším lídrům G7, aby se k nám přidali v boji s touto strašlivou pandemií a přísahali, že už nikdy znovu nedovolí koronaviru zdevastovat svět,“ uvedl. „Pokud toho dosáhneme, bude to nejlepší čin v historii medicíny,“ dodal.
Spojené státy už oznámily, že darují 80 milionů dávek vakcíny chudším zemím, kdežto jiné země G7 slíbily mnohem menší množství. Francie, Německo, Itálie a Japonsko se už vyjádřily, kdežto na Velkou Británii a Kanadu se stále čeká. Boris Johnson si oznámení, kolik vakcíny Británie dodá v programu Covax, nechává právě na summit. Velká Británie zatím přislíbila dodat do programu Covax přebytečné vakcíny. Jenže zatím zřejmě žádné nemá, což prohlásil i britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. „V tuto chvíli nám žádné vakcíny nezbývají. Snažíme se očkovat tak rychle, jak jen to jde,“ řekl v pátek Hancock.
Johnson chce také na summitu rozproudit diskuzi o tom, jak v příštích měsících zesílit výrobu vakcín.
Delta vzbuzuje obavy
Ve Velké Británii začínají nové případy koronavirové infekce opět stoupat, k sobotě přibylo 5765 pozitivně testovaných. Může za to zřejmě indická varianta nazývaná Delta, která se rychleji šíří. Zatím se ale nárůst pozitivních neprojevil na hospitalizacích ani na úmrtích, jejichž počty klesají. Indická mutace může ale v Británii ohrozit úplný konec lockdownu, který je naplánován na 21. června. Může naopak znamenat návrat některých protiepidemických restrikcí.
Naočkovaných Britů aspoň jednou dávkou vakcíny je už 40 milionů (76,2 procenta dospělé populace). Zhruba 27 milionů, tedy asi polovina populace, už má ukončené očkování oběma dávkami. S očkováním pomáhají i vojáci. Velká Británie objednala víc než 500 milionů dávek od sedmi výrobců vakcín, čtyři z nichž jsou už ve Spojeném království povolené.