Blíží se léto a k létu neodmyslitelně patří meloun. Dobře vychlazený, šťavnatý a sladký vodní meloun je pochoutkou, kterou si dopřáváme během horkých dnů. Jaký má vliv na naše zdraví?
Meloun, jeden z nejznámějších plodů léta, má nízký obsah kalorií a je bohatý na vodu. Často ho jíme samotný jako sladké občerstvení, ale dá se použít i jako přísada do mnoha receptů. Je vynikajícím zdrojem lykopenu a vitamínů A a C a je méně kyselý než citrusové plody a rajčata.
Melouny mají silnou kůru, jež může být zelená, zeleno-bíle pruhovaná nebo skvrnitá. Mohou mít kulatý nebo oválný tvar a vážit až 13,5 kg. Jeho dužina je většinou růžovo-červená, i když odrůdy se zlatou dužinou jsou stále populárnější. Vodní melouny mají malá, tvrdá, černá semena, k dispozici jsou i bezsemenné hybridy.
Jeden šálek dužiny syrového melounu (cca 150 g) obsahuje:
Kalorie: 46
Tuk: 0,2 g
Sodík: 1,5 mg
Sacharidy: 11,6 g
Vláknina: 0,6 g
Cukry: 9,5 g
Bílkoviny: 0,9 g
Vitamin C: 12,5 mg
Sacharidy v melounu jsou většinou cukry s trochou vlákniny. Pro nízkosacharidovou dietu tedy není zrovna nejvhodnější konzumovat ho ve velkém. Polovina cukru ve vodním melounu je fruktóza, čtvrtina glukóza a zhruba čtvrtina sacharóza.
Vodní meloun má průměrný glykemický index 76, což jej řadí mezi vysoké. To znamená, že vám může způsobit rychlejší nárůst hladiny cukru v krvi než potraviny s nižším glykemickým indexem.
Tuky meloun neobsahuje téměř žádné. Jeho semena jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin.
Vitamíny a minerály
Plně zralý červený meloun obsahuje vyšší hladinu živin než méně zralý růžový meloun. Jedna dávka melounu je dobrým zdrojem vitamínu C a vitamínu A. Vitamin C může pomoci při hojení ran a říká se, že působí proti stárnutí a posiluje imunitu. Vitamin A je důležitý pro zdraví očí.
Čím je meloun zdravý?
Bojuje proti dehydrataci
Příhodně pojmenovaný vodní meloun se skládá z 92 % z vody. Zejména v horkých letních měsících, kdy většina z nás nepije dostatečné množství vody, je meloun skvělým doplňkem pitného režimu. Navíc z něj získáte další mikroživiny.
Poskytuje antioxidanty
Meloun má antioxidační sílu, protože je vynikajícím zdrojem lykopenu. Ten může pomoci snižovat vysoký krevní tlak. Lykopen je také přítomný v rajčatech, ale zcela zralý meloun má více lykopenu než rajče. Mezi další antioxidanty v melounu patří flavonoidy, karotenoidy a triterpenoidy. Antioxidanty pomáhají při opravě buněk a mohou pomoci snížit riziko infekcí a některých druhů rakoviny.
Pomáhá zmírnit svalovou únavu
Aminokyselina citrulin je ve vodním melounu přítomna ve významném množství. Koncentrovaný citrulin se prodává v kapslích jako doplněk stravy pro sportovce. Pomáhá snižovat pocit únavy během cvičení. Vyměňte pilulky za meloun…
Alergie na meloun
Potravinové alergie na meloun jsou vzácné. Pokud však máte sennou rýmu, můžete mít potravinový syndrom alergie na pyl, který může vést ke zkřížené reakci na bílkoviny v melounu, jež jsou podobné pylům. Pokud jste alergičtí na pyl ambrózie nebo trávy, můžete zaznamenat podobnou reakci, když budete jíst meloun. Cítily byste v ústech brnění nebo svědění. Ve vzácných případech může alergie vyvolat otok krku nebo anafylaxi.
Nepříznivé účinky
Meloun konzumovaný s mírou představuje jen malá rizika. Protože obsahuje cukr, lidé s cukrovkou budou muset být při konzumaci melounu opatrní.
Skladování a bezpečnost
Čerstvý, nekrájený meloun lze skladovat při pokojové teplotě. Teplo ale působí, že dužina časem vyschne, proto je lepší ho uchovávat na chladnějším místě, nebo v ledničce. Tam vám vydrží klidně dva až tři týdny.
Jakmile meloun nakrájíte, můžete jej uchovávat v chladničce až pět dní, pokud je v uzavřené nádobě nebo plastovém sáčku. Můžete ho také nakrájený na kousky zmrazit.
Tipy na konzumaci
Jděte dál než k pouhému nakrájení na plátky či kostky. Přidejte si meloun do smoothies, salsy a salátů (také ovocných a vegetariánských). Jeho jemná sladkost se dobře hodí k sýru, ořechům a dalším zdrojům bílkovin. Můžete ho také grilovat, nebo zmrazit a pak z něj vyrobit chutný dezert.