Masáž lávovými kameny je druh masážní terapie. Slouží k uvolnění napjatých svalů a poškozených měkkých tkání v celém těle. Jak probíhá a proč je čím dál tím populárnější?
Během masáže lávovými kameny jsou hladké, ploché a vyhřívané kameny umístěny na konkrétní části těla. Kameny jsou obvykle vyrobeny z čediče, což je druh vulkanické horniny, která udržuje teplo.
Kameny mohou být umístěny:
- podél páteře
- na břiše
- na hrudi
- na obličeji
- na dlaních
- na nohou a chodidlech
Terapeuti při masáži horkými lávovými kameny využívají následující masážní techniky: dlouhé tahy, kruhové pohyby, vibrace, poklepávání, hnětení. Po horkých kamenech lze použít studené kameny k uklidnění překrvených cév a zklidnění pokožky.
6 výhod masáže lávovými kameny
Pomáhá zmírnit svalové napětí a bolest
Teplo se již dlouho používá ke zmírnění svalového napětí a bolesti. Pomáhá zvyšovat průtok krve do postižené oblasti. Může také snížit svalové křeče a zvýšit flexibilitu a rozsah pohybu. Studená terapie pomáhá zmírnit zánět. V závislosti na vašich příznacích může být užitečné střídání horkých a studených kamenů během masáže.
Snižuje stres a úzkost
Podle stanoviska Americké asociace pro masážní terapii „může být masážní terapie účinná při úlevě od stresu“. Výzkumy tento názor potvrzují.
Podporuje spánek
Masáž může být alternativou k práškům na spaní u dospělých s nespavostí. Výzkum ukázal, že masáž zad pomáhá podpořit relaxaci a spánek. Studie z roku 2001 ukázala, že kojenci s problémy se spánkem, kterým rodiče dali 15minutovou masáž, rychleji usnuli. Po probuzení byli také ostražitější, aktivnější a pozitivnější.
Může pomoci zmírnit příznaky autoimunitních onemocnění
Masáž horkými kameny může zmírnit bolestivé stavy, jako je fibromyalgie. Fibromyalgie je stav, který způsobuje rozsáhlou chronickou bolest. Prospěch z masáže horkými kameny podle některých výzkumů mohou mít i lidé s revmatoidní artritidou. Účastníci studie zaznamenali po jednom měsíci masáží méně bolesti, větší sílu úchopu a větší rozsah pohybu.
Může zvýšit imunitu
Masáž může posílit váš imunitní systém. V jedné studii krevní vzorky odebrané před a po masáži ukázaly pokles arginin-vazopresinu, hormonu, který pomáhá regulovat krevní tlak a zadržování vody.
Kdo může mít prospěch z masáže lávovými kameny?
Každý, kdo prožívá svalové napětí, bolest, nespavost či stres, může mít prospěch z masáže lávovými kameny. Pokud trpíte chronickým stavem, který způsobuje bolest, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda je pro vás masáž lávovými kameny dobrou volbou.
Rizika a varování
Pokud je prováděna vyškoleným terapeutem, je masáž lávovými kameny obecně bezpečná. Existují okolnosti, kterým je třeba se vyhnout. Před masáží se poraďte se svým lékařem, pokud máte:
- poruchu krve nebo berete léky na její ředění
- popáleniny na kůži
- anamnézu krevních sraženin
- v posledních 6ti týdnech jste podstoupili chirurgický zákrok
- zlomeninu nebo těžkou osteoporózu
- nízký počet krevních destiček
- cukrovku
- pokud jste těhotná
Aby se zabránilo popáleninám, měla by mezi horkými masážními kameny a pokožkou vždy zůstat bariéra, například ručník nebo prostěradlo. Je třeba použít profesionální ohřívač masážních kamenů. Choďte pouze k masážnímu terapeutovi vyškolenému pro práci s horkými kameny. Během masáže nebo druhý den se možná budete cítit trochu bolavě. Může to být způsobeno hlubokou manipulací s tkáněmi a tlakem. Neměli byste cítit bolest. Pokud při masáži cítíte nepohodlí nebo se u vás objeví bolesti, okamžitě to sdělte masérovi.