Zprávy o potlačování lidských práv Ujgurů a dalších muslimských menšin v čínské oblasti Sin-ťiang jsou již nějakou dobu předmětem diskuzí. Japonsko a Austrálie ve středu vyjádřily „vážné obavy“ ohledně těchto zpráv. Peking to odmítl jako zlomyslnou pomluvu, píše agentura Reuters.
Některé západní země v uplynulých měsících žádaly o prošetření zpráv o porušování lidských práv v Číně. Dle aktivistů a odborníků z OSN je nejméně jeden milion Ujgurů zadržován v táborech v oblasti severozápadní Číny. Některé západní státy dokonce označily přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu.
Na konci března EU, Británie, USA i Kanada uvalily na čínské představitele kvůli zacházení s ujgurskou menšinou sankce. K žádosti o prošetření se nyní přidalo Japonsko a Austrálie.
Japonský ministr zahraničí Toshimitsu Motegi a ministr obrany Nobuo Kishi se společně s australskou ministryní zahraničí Marise Payne a australským ministrem obrany Peterem Duttonem sešli v rámci videokonference setkání ministrů „2 plus 2“ 9. června. Obě země vyjádřily vážné obavy ohledně zpráv o situaci v Číně.
„Sdílíme vážné obavy z údajného porušování lidských práv vůči Ujgurům a dalším muslimským menšinám v Sin-ťiangu,“ uvedly Japonsko a Austrálie ve společném prohlášení po setkání.
„Vyzýváme Čínu, aby poskytla naléhavý, smysluplný a neomezený přístup nezávislým mezinárodním pozorovatelům do Sin-ťiangu, včetně vysokého komisaře OSN pro lidská práva.“
Peking to označil za zlomyslnost a ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodně nesouhlasí s tím, aby tyto dva národy hrály na „čínskou hrozbu“ a pošpinily tuto zemi.
Čína vyzvala všechny strany, aby přestaly zasahovat do jejích vnitřních záležitostí a aby přestaly sabotovat regionální mír a stabilitu, sdělil to dle agentury Reuters mluvčí ministerstva Wang Wenbin.
Předmětem diskuzí byla i krize v Myanmaru
Ministři rovněž vyjádřili znepokojení nad nedávnými kroky, které podle nich oslabily hongkonské demokratické instituce a naléhaly na mír a stabilitu ve Východočínském moři a v Tchajwanském průlivu. Vyjádřili taktéž vážné znepokojení nad krizí v Myanmaru, kde dochází po vojenském převratu k bojům.
„Rozhodně odsuzujeme násilí páchané na obyvatelích Myanmaru a vyzýváme vojenský režim, aby okamžitě ukončil násilí a opatření k omezení svobody projevu a aby propustil všechny svévolně zadržované osoby,“ dodali.