Módní odvětví je jedno z nejvíce zatěžujících pro životní prostředí. Dle údajů OSN (UNEP) je zodpovědné za více emisí uhlíku než lodní doprava a mezinárodní lety dohromady. Kanadsko-íránská designérka Roya Aghighi chce vytvořit důvěrnější vztah lidí k módě tím, že by v budoucnu nosili živé oblečení.
Ve spolupráci se skupinou vědců z University of British Columbia tak vynalezla živou, biologicky odbouratelnou látku s názvem Biogarmentry. Tato látka je vyrobena z řas a dalších rozložitelných složek. Díky řasám dochází na oblečení k fotosyntéze, která čistí vzduch kolem sebe.
Univerzita tvrdí, že jde o první fotosyntetickou textilii svého druhu. Tento materiál pak přetvořili v plášť. Prototypy jsou sice zatím ve výzkumu, ale minimálně vyzývají módní průmysl, aby snížil svou obrovskou uhlíkovou stopu.
Dle Agentury pro ochranu prostředí v USA totiž skončí na skládkách ročně skoro 70% vyrobeného oblečení.
V posledních letech ekologické startupy navrhly řadu alternativních přírodních vláken – od bukového dřeva až po kaktusovou kůži. U žádného z nich se ale neprokázalo, že by během životního cyklu oděvu dosáhly nulových emisí. Praní a sušení totiž ke stopě také přispívá.
Biotechnologie řas je v dnešní době velkým byznysem. Jsou považovány i za alternativu polyuretanových plastů – nejběžnějších plastů na světě.
V budoucnu by tak lidé mohli ráno své oblečení nejprve vystavit slunečnímu svitu a vodě, aby jejich jednobuněčné řasy na oblečení ožily.