Armáda, která provedla v únoru v Barmě (Myanmaru) puč, viní svrženou premiérku Su Ťij z korupce. Podle vládních médií může laureátka Nobelovy ceny dostat až patnáct let, informuje CNN.
Su Ťij byla hned v první den vojenského puče zadržena a obviněna z různých zločinů, včetně vlastnění ilegálních komunikačních prostředků (vysílaček). V zemi proti vládě armádní junty demonstrovaly desetitisíce lidí, některé protesty byly krvavě potlačeny, umíraly při nich i děti.
Nové obvinění vychází z šetření protikorupční komise a odvolává se na protikorupční zákon. Premiérka podle vyšetřovatelů „zneužila svého postavení a své autority„, když pronajala pozemky a budovy nově zřízené nadaci Do Kchin Ťij (tak se jmenovala její matka), jíž byla Su Ťij předsedkyní. Proces podle žalobců nebyl v souladu s procedurami, expremiérka jej protlačila na sílu. Su Ťij dále viní z toho, že v úřadu přijala 600 tisíc dolarů a 11 kilogramů zlata od regionálního ministra oblasti, kam patří i největší město Rangún.
Kchin Maun Zo, obhájce Su Ťij, prohlásil všechna obvinění za absurdní a neopodstatněná. „Nepotkal jsem čestnějšího a nezkorumpovatelnějšího politika než Su Ťij. Možná má chyby, ale chamtivost a korupce k jejím vlastnostem opravdu nepatří. Ti, co ji viní z korupce, plivou do oblak,“ řekl.
Provládní noviny Global New Light uvedly, že společně se Su Ťij byli obviněni z korupce i tři další zadržení vysoce postavení politici a policie se jimi začala zabývat.
Čelí i dalším obviněním
Su Ťij je mimo jiné obviněna i z porušování protikoronavirových opatření při volební kampani před listopadovými volbami. V nich její strana Národní liga pro demokracii drtivě zvítězila, kdežto strany blízké armádě skončily s porážkou. Právě to bylo nejspíš hlavním důvodem únorového puče. Soud se Su Ťij by měl začít 14. června a očekává se, že bude trvat přibližně dva týdny.
V samostatném případu je pak expremiérka obviněna z vyzrazování státního tajemství, za což může dostat maximálně 14 let.
Od únorového puče už ozbrojené síly v zemi zabily víc než 850 lidí, téměř šest tisíc lidí je ve vězení. Mezi nimi jsou novináři, celebrity, aktivisté, ale i děti a obyčejní kolemjdoucí.