Hned několik zkoušek čekalo vládu nově zvoleného premiéra Naftali Bennetta od té doby, co se jeho koalice v neděli dostala k moci. Navzdory napětí se v úterý uskutečnil odložený „pochod vlajek“ a po necelém měsíci příměří se objevily první útoky. Informuje o tom agentura Reuters a BBC.
Minulý měsíc došlo na Blízkém východě mezi Palestinci a Izraelci k nejhorším bojům za poslední roky. Během 11 dní trvajícího konfliktu, který vypukl 10. května, došlo ke stovkám leteckých útoků. Přeshraniční boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy připravily o život více než 250 Palestinců. Na straně Izraele zemřelo třináct lidí.
V úterý se v Jeruzalémě, který je posvátný pro judaismus, islám i křesťanství, uskutečnil navzdory napětí tzv. „pochod vlajek“. Ten se měl původně odehrávat 10. května jako součást oslav Dne Jeruzaléma, který připomíná dobytí východní části města Izraelem ve válce v roce 1967.
Tisíce židovských nacionalistů tak v úterý pochodovaly skrz východní Jeruzalém, mávaly vlajkami a zpívaly. To tak dle agentury Reuters přispělo k napětí.
Izrael po válce anektoval východní Jeruzalém v kroku, který nezískal mezinárodní uznání. Země považuje celé město za své hlavní město. Palestinci ovšem chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem budoucího státu, který by zahrnoval Západní břeh Jordánu a Gazu.
Několik hodin před zahájením pochodu Pásmo Gazy vypustilo zápalné balóny. Ty podle izraelských hasičů způsobily nejméně 20 požárů v polích izraelských komunit poblíž hranice. Hamás varoval i před obnovením nepřátelských akcí během pochodu.
Izrael zasáhl vojenské cíle využívané Hamásem
Izraelská média posléze uvedla, že administrativa premiéra Naftali Bennetta nařídí odvetu. Ve středu pak izraelská letadla zasáhla střediska Hamásu v Gaze. Ani na jedné straně nebyly hlášeny oběti.
Izraelská armáda uvedla, že její letadla zaútočila na vojenské cíle využívané Hamásem ve městě Gaza a v Chán Júnisu. Dodala, že byla „připravena na všechny scénáře, včetně obnovených bojů tváří v tvář pokračujícím teroristickým činům vycházejícím z Gazy“.
K několika potyčkám došlo i během pochodu. Nejméně 27 Palestinců bylo zraněno při střetech s izraelskou policií. Násilí však nebylo tak rozsáhlé, jak se mnozí obávali.
Někteří účastníci pochodu skandovali „Smrt Arabům“, což ministr zahraničí Yair Lapid odsoudil.
„To není judaismus, a není to izraelské, a rozhodně to není to, co naše vlajka symbolizuje,“ napsal Lapid na Twitteru.
Mluvčí Hamásu, který potvrdil izraelské útoky, uvedl, že Palestinci budou i nadále pokračovat ve svém „statečném odporu a hájit svá práva a posvátná místa“ v Jeruzalémě.