I když redakce prodemokratického bulváru v Hong Kongu peníze na produkci novin má, nemůže je využít. Po prohledání newsroomu novin Apple Daily z minulého týdne totiž úřady rovněž zmrazily účty jejich vlastníků. Zatýkání, vpád do redakce i pozastavení financování provedla policie v souladu s národním bezpečnostním zákonem. Novináři měli údajně podporovat zahraniční uvalení sankcí na Čínu a Hong Kong. Uvedl to server BBC.
Podle poradce uvězněného zakladatele novin Apple Daily Marka Simona vydrží redakce se zmraženými účty fungovat jen několik dní. Vedení totiž nemůže zaplatit tisk, ani práci novinářů. Autority městského státu Hong Kong totiž minulý týden po čtvrtečním prohledání redakce zmrazily 2,3 miliony dolarů vlastněných společnostmi napojenými na redakci. „Noviny jsou dnes sice ještě na stáncích, ale v příštích několika dnech už je tam nenajdete. Ne, dokud nám autority neodblokují bankovní účty,“ uvedl pro BBC Simon.
Důvodem pro vpád okolo 500 strážníků do newsroomu známého prodemokratického bulváru mělo být podněcování novinářů k útlaku Hong Kongu ostatními státy. Podle policie totiž od roku 2019 vydala redakce Apple Daily více než 30 článků nabádajících k uvalení sankcí na Čínu a Hong Kong.
Podobné zásahy jsou možné díky národnímu bezpečnostnímu zákonu z roku 2020. Zavedený byl jako reakce na masové demokratické protesty. Dovoluje totiž snáz potrestat demonstranty, například na základě obvinění z podrývání vlády nebo spolupráce se zahraničními silami.
I kdyby redakce Apple Daily dál fungovala, bude mít mnohem těžší novinářskou práci
Napadením redakce úřady vyslaly ostatním médiím jasnou zprávu. Tedy, že prodemokratické snahy se jim nevyplatí. Uvězněný zakladatel novin Apple Daily Jimmy Lai je totiž zároveň jedním z hlavních představitelů odpůrců čínské vlády. Od čtvrtka je zatčený také šéfredaktor bulváru a čtyři další členové vedení. I kdyby redakce mohla ve své činnosti pokračovat, bude pro ni těžší získávat informace. „Lidé nebudou chtít s reportéry mluvit, protože policie může získat data shromážděná novináři skrz soudní příkaz,“ přiblížila situaci reportérka Wall Streeet Journal z Hong Kongu Elaine Yu pro CNN.
„Prohledávání redakce a zatýkání policií má psychologické dopady na novináře, kteří jsou nyní nejistější ve své dosavadní práci,“ uvedla proto redakce Apple Daily v editorialu pondělního výtisku novin. Mnohem těžší bude pro novináře také ochránit své zdroje nebo takzvané whistleblowers. Jelikož odblokování zmražených bankovních účtů redakce může trvat i týdny, je pravděpodobné, že bude muset Apple Daily svoji činnost zastavit. Kvůli nejisté situaci se rovněž v pondělí setkala rada společnosti provozující noviny.