Poté, co Velká Británie v únoru podala přihlášku do paktu sdružujícího 11 ekonomik Asie a Pacifiku, přešla nyní k prvním přístupovým rozhovorům. Na cestu do Vietnamu, Kambodže a Singapuru se v pondělí vydal britský ministr zahraničí Dominic Raab. Uvedl to server BBC.
Podle britské vlády by vstup do volného trhu jedněch z nebohatších ekonomik světa pomohl podnikatelům i farmářům. Především by ale Británie po Brexitu získala nové partnery jako náhradu za členské státy Evropské unie.
Pokud by Velká Británie do asijsko-pacifického paktu (CPTPP) vstoupila, snížila by tarify zejména na export jako auta a whisky. Zároveň by byla prvním státem, který se k CPTPP připojil později a není zakládajícím členem. Mezi ty patří 11 zemí, tedy Austrálie, Kanada, Japonsko, Nový Zéland, Brunej, Chile, Mexiko, Malajsie, Peru, Singapur nebo Vietnam. Není ale ještě jisté, jakou odezvu bude mít rozhodnutí vlády u britských farmářů. Těm se například nelíbí ani dohodnutá smlouva o volném trhu s Austrálií. Bojí se totiž přílivu levného importu. Jedná se o první obchodní dohodu vyjednanou „od nuly“ po Brexitu.
Kvůli zahájení rozhovorů se členy asijsko-pacifického paktu odjel britský ministr zahraničí Dominic Raab na třídenní cestu. V pondělí dorazil do Hanoje ve Vietnamu, kde v úterý odstartuje sbližování s tamními státy projevem na konferenci Asia-Europe Meeting. Setká se rovněž s vietnamskou vládou. V Kambodži bude s tamním ministrem zahraničí hovořit o partnerství s uskupením ASEAN. Nakonec v Singapuru s premiérem Lee Hsienem Loongem prodiskutuje geopolitickou bezpečnost a klimatickou změnu.
Po vstupu do asijsko-pacifického paktu by Británii vzrostly do roku 2030 exporty o 65 procent
„Evropskou unii jsme opustili se slibem prohloubit vztahy s bývalými partnery a rychle rostoucími trhy za hranicemi Evropy. Připojení se k asijsko-pacifickému trhu je důležitý krok ke splnění této vize,“ uvedla britská obchodní tajemnice Liz Truss. Velká Británie má v současnosti obchodní dohody se sedmi z členský států CPTPP. Analytici odhadují, že po přistoupení by britské exporty do zmíněných zemí vzrostly o 65 procent do roku 2030. Nedávná vládní studie rovněž doporučila, aby se Velká Británie zaměřila na indicko-pacifický region. A to především v reakci na rostoucí vliv Číny.
Po vstupu do asijsko-pacifického paktu musí státy přislíbit snížení 95 procent poplatků na obchodované zboží. Zároveň se zavazují k dodržování regulací jako například standardů na potraviny. Podobné regulace si ale každý členský stát může upravit podle sebe, stejně jako mohou země i nadále sjednávat vlastní obchodní dohody. Dohromady pokrývá pakt trh zahrnující přibližně 500 milionů lidí. Podle britské obchodní tajemnice Liz Truss pak dohoda pomůže „farmářům a inovátorům k prodeji do největších ekonomik světa bez nadbytečných kontrol nad našimi zákony, hranicemi a penězi“.