Scénáristka Heidi Ferrer spáchala minulý měsíc sebevraždu. Její manžel, režisér Nick Guthe, nyní řekl, že se jeho žena zabila kvůli tzv. dlouhému covidu. Jeho symptomy ji trápily celé měsíce, informuje CNN.
Heidi Ferrer (50), známá například jako scénáristka epizod seriálu pro teenagery Dawsonův svět či Wasteland, zemřela 26. května. Déle než rok poté, co jí diagnostikovali s covidem-19. Ačkoliv nemoc na jaře překonala, brzy se objevily závažné zdravotní potíže, které zřejmě souvisejí s dlouhodobou formou koronavirové infekce.
„Začalo to v létě příšernými, nevysvětlitelnými bolestmi nohou,“ řekl vdovec Guthe v rozhovoru pro CNN. Brzy se přidaly i zažívací problémy. Scénáristku začalo bolet celé tělo tak, že mohla sotva vstát z postele. Několik měsíců před smrtí se u nešťastné ženy objevil neurologický třes, díky němuž mohla spát zhruba jen hodinu denně.
Ačkoliv lékaři věděli, že žena prodělala covid-19, byli bezradní a poukazovali na jiné možné diagnózy, které ale neseděly, řekl Guthe v rozhovoru. Heidi podstoupila spoustu testů, až ji doktoři nakonec poslali na speciální kliniku, kde se post-covidové syndromy léčí. Přijímací dopis do zařízení scénáristce přišel den před tím, než to nevydržela a vlastní rukou odešla ze světa.
Odborníci říkají, že lidí s dlouhým covidem mohou být miliony. Podle ředitele amerického Národního zdravotního ústavu (National Institute of Health) Francise Collinse trápí dlouhodobé symptomy 10 až 30 procent pacientů s covidem. „Těchto příznaků může být opravdu spousta. Únava, poruchy spánku, dechová nedostatečnost, úzkost, horečky a zažívací problémy. To všechno může trvat měsíce,“ řekl Collins.
Vakcína nepomohla
Heidi Ferrer se v březnu nechala naočkovat, protože slyšela, že vakcína může někdy pacientům s dlouhodobým covidem pomoci. Její potíže se namísto toho jen zhoršily. V posledních měsících už nemohla vstát z postele, nemohla si ani číst knihu. O tom, že by ukončila svůj život, pokud by problémy nepřestaly, psala na svém blogu už v září.
„Naznačovala, že to nevydrží, jestli se její stav bude zhoršovat. Říkal jsem jí: musíš vydržet, bojuj, medicína jde dopředu nejrychleji, jak jen to jde,“ řekl zdrcený manžel. „Ale ona se bála, že se to bude jen horšit, že už nebude nikdy chodit, skončí na vozíku a nebude se sama ani moci umýt,“ dodal.
„Než se najde lék, musíme lidi s těmito problémy jen povzbuzovat,“ řekl. „Netýká se to jen sebevražd. Jde i o návrat do běžného života, do práce. Je to ekonomický problém. Jsou tu lidé, kteří se nevrátí do práce, protože nemohou vstát z postele,“ řekl Nick Guthe. „Věřím, že pomoc je na cestě, ale vláda teď musí opravdu zasáhnout a zafinancovat výzkum. Mezitím musíme pomoci těmto lidem alespoň po psychické stránce,“ dodal.