Bezdrátová sluchátka či počítačové myši nám zpříjemňují každodenní život. Bezdrátové technologie mohou ale ulehčit život i pacientům, kteří potřebují dočasnou regulaci srdečního rytmu. Vědci totiž vyvinuli bezdrátový kardiostimulátor, který se po určité době rozpustí v těle. O vynálezu informuje The Guardian.
Z vynálezu kardiostimulátoru těží miliony lidí na světě. Ale zatímco někteří jej vyžadují natrvalo, jiní jej potřebují jen na několik dní nebo týdnů, například po operaci.
Při dočasném použití běžného kardiostimulátoru však dle odborníků přichází mimo nutný chirurgický zákrok také několik problémů jako je kupříkladu riziko infekce či poškození tkáně srdce.
Tým vědců proto vyvinul bezdrátový kardiostimulátor bez baterie, který lze implantovat přímo na povrch srdce. Váží méně než půl gramu a v okamžiku, kdy ho pacient už nepotřebuje, ho tělo může absorbovat.
Použitá technologie je navíc dle vědců podobná té, která umožňuje bezdrátové nabíjení smartphonů a elektrických zubních kartáčků.
Zařízení lze ovládat a programovat z vnějšku těla. Na výrobu byl použit kupříkladu hořčík, wolfram, křemík a polymer známý jako PLGA. Všechny tyto látky jsou kompatibilní s tělem.
Dle spoluautora studie Johna A Rogerse z americké Northwestern University by měl bezdrátový stimulátor stát asi 100 dolarů (2150 korun).
Jak to funguje?
Zařízení je napájeno bezdrátovou technologií. Vysokofrekvenční energie z externího zařízení je posílána do přijímače v kardiostimulátoru, kde je přeměněna na elektrický proud, který reguluje srdce.
Chemické reakce pak umožní, aby se stimulátor časem rozpustil a vstřebal.
Testy byly provedeny na srdcích myší a králíků, psů a krys, ale i v lidské tkáni. U krys bylo zařízení schopné pracovat čtyři dny a po sedmi týdnech již na skenech nebylo vidět.
„Testovali jsme zařízení na malých i velkých zvířecích modelech a na lidských srdcích od dárců orgánů – ale zatím ne na lidských pacientech,“ řekl pro The Guardian Rogers. Může však dle něj trvat roky, než nový přístroj projde příslušnými regulačními procesy.