Vladimir Putin podepsal dekret „O strategii národní bezpečnosti Ruské federace“. Dekret byl zveřejněn v sobotu na oficiální webové stránce s právními informacemi s tím, že nabývá účinnosti dnem podpisu prezidenta.
Putin podepsal dekret v pátek a jde revidovanou verzi strategie ruské národní bezpečnosti. Dokument v rozsahu 44 stran nastiňuje národní zájmy a priority Ruska. Uvádí, že „akce některých zemí jsou zaměřeny na podporu procesů rozpadu ve Společenství nezávislých států s cílem zničit vazby Ruska s jeho tradičními spojenci“ a že „několik států označuje Rusko za hrozbu a dokonce za vojenského protivníka„.
Podle dokumentu je Rusko nadále odhodláno využívat politické a diplomatické prostředky k řešení mezinárodních a národních konfliktů. Moskva zároveň „považuje za legitimní přijmout symetrické a asymetrické opatření“ na zmaření a zabránění „nepřátelských akcí“ zahraničních států, které „ohrožují svrchovanost a územní celistvost Ruské federace„.
Putin ve středu v každoročním televizním pořadu s názvem „Přímá linka s Vladimirem Putinem„, ve kterém odpovídá na otázky veřejnosti, konstatoval, že pokud by Rusko při nedávném incidentu potopilo britský torpédoborec, třetí světová válka by i tak nezačala.
Russian President Vladimir Putin, Foto: Reuters
„Řekl jste, že svět se pohyboval na pokraji světové války. Ne, samozřejmě, že ne. I kdybychom tuto loď byli potopili, stále je obtížné si představit, že by to svět postavilo na pokraj třetí světové války, protože ti, kteří to dělají, vědí, že z této války nemohou vyjít vítězně, “ uvedl podle agentury TASS ruský prezident.
Putin poznamenal, že během minulého incidentu v Černém moři operovalo synchronizovaně s britským torpédoborcem americké průzkumné letadlo. Podle jeho slov bylo zjevným úkolem letadla sledovat reakci ruské armády na britský torpédoborec, ale Moskva si byla vědoma záměrů Spojených států a podle toho reagovala, aby zabránila odhalení citlivých dat.
Moskva tvrdí, že minulý týden ve středu, jedna z jejich válečných lodí vystřelila varovné výstřely a vojenské letadlo shodilo bomby ve směru plavby britského torpédoborce Defender, aby ho vytlačili z oblasti blízko Krymského poloostrova, který Rusko anektovalo v roce 2014.
Británie popřela tvrzení Moskvy s tím, že varovné výstřely nebyly vystřeleny a že torpédoborec se plavil v ukrajinských vodách. Spojené království, stejně jako většina světa, uznává Krym jako součást Ukrajiny.
Ruský incident s torpédoborcem odsoudilo jako provokaci a varovalo, že příště by mohlo vystřelit a zasáhnout „dotěrné“ válečné lodě, pokud se opět pokusí otestovat ruské vojenské odhodlání.